Rozhledna Císařský kámen
Liberec, Ještědský hřbet, Českolipsko - Jizerské hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: Ou Vratislavice

Rozhledna zajímavého jména, které získala po císaři Josefu II, se vypíná na zalesněném kopci nedaleko obce Rádlo. Navzdory nevelké výšce nabízí zajímavé pohledy.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. dubna 2020

Na památku císaře pána…

Zalesněná kóta Císařský kámen leží v nadmořské výšce 637 m. Původně se toto místo nazývalo Uhlířský vrch, nebo také Špičák, své současné jméno získalo v roce 1778, kdy jej dvakrát navštívil císař Josef II. u příležitosti prací na opevnění během války o bavorské dědictví a ve vrcholovém žulovém bloku můžete vidět vytesaný pamětní nápis. 

Dřevěná rozhledna je 20 m vysoká, vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 18,8 m a přivede vás na ni 97 schodů. Nabízí výhled na svahy Jizerských hor, část Krkonoš, Ještědský hřeben a některé okolní vesnice a města včetně Liberce a Jablonce nad Nisou. Orientaci vám usnadní panoramatické tabule na ochozech rozhledny.

Nádherné výhledy z vrcholu rozhledny.          foto: OU Vratislavice

Rádlo a zase Rádlo

Návštěva tohoto vyhlídkového místa je pěknou zastávkou při návštěvě oblasti bohaté na lidovou architekturu a krásná přírodní zákoutí. V blízkosti můžete vidět i přejít turistickou lávku Rádlo, která překonává silnici č. 1/65, kterou od jara do podzimu využívají turisté i cykloturisté a v zimě tudy vede běžecká trať pro milovníky bílé stopy.

Kudy k Císařskému kameni?

Přístup vede po zelené turistické značce z osady Milíře, přes obec Rádlo a dál pěkným lesním průsekem, případně od západu poměrně strmou cestou z údolí Veseckého rybníka.

Občerstvení

Nejbližší stánek s občerstvením v kiosku Milíře (kousek od parkoviště), cca 60 metrů od rozhledny u hlavní silnice. 

Venkovní dětské hřiště je hned u stánku s občerstvením v osadě Milíře

Přístupnost

Rozhledna je celoročně volně přístupná.

Parkování

Odstavné parkoviště je vzdáleno přiblížně 600 m od rozhledny v osadě Milíře.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Silnice R35 vás přivede po asi 15 minutách k novogotickému zámku Sychrov, který můžete znát např. z pohádky Nesmrtelná teta. V jeho prostorách uvidíte mimo jiné opravdu unikátní řezbářskou výzdobu. K zámku, který byl rodovým sídlem rodu Rohanů, přiléhá i krásný rozlehlý park, ukrývající romantickou umělou zříceninu Arturova hradu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Liberec

Štítky

 • Poznávací
 • Pro rodiny s dětmi
 • Rozhledny
 • Pro dva
 • Vyhlídky
 • Pro seniory
 • Kopce a vrchy
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Vyberte si ubytování

Chata Jana

Českolipsko - Jizerské hory Kořenov

0/10
Cena od 400 Kč do 480 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více