Zřícenina hradu Jestřebí

Jestřebí, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Zbytky hradu se tyčí na vysokém skalním suku na severozápad od města Doks. Je nepřehlédnutelnou dominantou při cestě směrem na Českou Lípu.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Do hradu studnou? Ano.

Z hradu se do dnešních dnů dochovala odhadem asi jen jedna jeho čtvrtina. Zřejmě nejzajímavější částí je prostor, který je vytesán do skály a kde se nachází relikty rozměrného šlapacího kola, tak zvaného rumpálu. Návštěvníkům je přístupné dolní plato, ke kterému se stoupá po schodišti, jež prochází bývalou hradní studnou. Ačkoliv se neocitnete na vrcholu torza hradu, jehož pozůstatky se tyčí nad vámi, poskytuje i tak pěknou možnost rozhledů po okolí. 

Zajímavé podhradí

V obci pod hradní zříceninou si můžete prohlédnout zvonici dnes již zaniklého kostela, která je seshora dobře viditelná. Nachází se u vstupu do areálu hřbitova. V přízemí zvonice se rozkládá nevelká kaple a v její věži je zavěšen zvon, který údajně nechal ulít hrabě Jakub Černín z Chudenic. Při hřbitovní zdi vede Svatá cesta, památka barokní architektury. Pěkný je zdejší kostel sv. Ondřeje s výmalbou od význačného malíře Josefa Kramolína, jehož práce často tvořily fresky, mnohdy zobrazující iluzivní oltáře a cykly s náboženskými motivy.

Pochutnejte si ve stylovém hostinci Na Rychtě

Pokud budete v cestě vozem pokračovat směrem na Českou Lípu, jen kousíček od Jestřebí na vás po pravé straně silnice čeká stavení krásného starobylého statku, ve kterém najdete vyhledávaný a oblíbený hostinec Na Rychtě, o jehož bohaté historii si můžete přečíst v úvodu jídelního lístku, než vám číšník donese objednané jídlo. Roubené stěny ukrývají stylové prostředí, ve kterém se přenesete do dob předků, kdy život plynul klidněji. Pochutnat si můžete také venku v bývalém dvoře statku, kde vás před palčivými slunečními paprsky ochrání stříška nad celým prostorem posezení. 

Kudy do Jestřebí?

Od Mladé Boleslavi po silnici č. 38, hrad je v blízkosti křižovatky, kde se na tuto silnici napojuje trasa silnice č. 9 od Mělníka a Dubé.

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Poloha na mapě

Tip na výlet

V okolí můžete navštívit Máchovo jezero a využít zdejší lodní dopravu k okružní plavbě po trase Doksy-Březňák, Březňák-Borný, Borný-Šroubený, Šroubený-St. Splavy, St Splavy-Pláž St. Splavy, Pláž St. Splavy-hotel Port, hotel Port-Doksy. Vypravit se můžete také na nedaleký a zdáli viditelný hrad Bezděz či do obce Bělá pod Bezdězem, kde se v prostorách zámku nachází muzeum, které vás seznámí s historií Podbezdězí, obdobím třicetileté války či dobou baroka.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více