Muzeum skla a bižuterie

Jablonec nad Nisou, Liberecko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Historie Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou sahá do poslední třetiny 19. století. Dnes jej najdete v budově, ve které sídlí od roku 1949. Muzejní expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada – České sklo sedmi století jsou doslova magnetem pro návštěvníky města Jablonce.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Nekonečný příběh bižuterie

Expozice Nekonečný příběh bižuterie prostřednictvím filmů, dekoračních technik, bižuterie samotné a prací studentů uměleckoprůmyslových škol v Jablonci nad Nisou návštěvníkům představuje celosvětově proslulý a uznávaný zdejší sklářský a bižuterní průmysl. Hned v úvodu expozice se můžete seznámit s exportem bižuterie, který se velkou měrou podílel na rozvoji průmyslu na Jizerskohorsku. Na výstavní ploše jsou shromážděny výstavní sbírky, ale rozhodně se nejedná o nudnou prohlídku, kde kráčíte od předmětu k předmětu. Dotyková obrazovka umožňuje shlédnutí krátkého filmu, který si vyberete a můžete se díky němu dozvědět mnohé například o výrobě sekaných perliček, knoflíků, mačkaných perlí a dalších výrobků bižuterního průmyslu. Zásuvky ukrývají různé věci – ve zdejším muzeu černou bižuterii z burelového skla a je jen na vás, zda zásuvku otevřete a co nového se dozvíte. A překvapením pro vás může být i pomyslný trezor s medailemi a mincemi, kterým je v muzeu věnována zvláštní pozornost.

foto: msb-jablonec.cz

Čeká na vás architektonický skost

V roce 2020 byla dokončena architektonicky mimořádná skleněná přístavba, kde bude umístěna  nová expozice vánočních ozdob Svět zázraků / World of Wonders (WOW). Otevření jeplánováno na jaro 2021.

foto: msb-jablonec.cz

Čarovná zahrada

Páté patro ve třech sálech představuje čtyři chronologicky na sebe navazující výstavní celky. Prezentuje sklo s příběhy, které se k němu váží. Expozici oživují ukázky z pera básníků a rovněž scénografické prvky, které směřují návštěvníka po časové ose dějin skla v duchu cesty ze tmy za světlem. 

foto: msb-jablonec.cz

Tipy na ubytování

Na výklad chytře

V pokladně muzea si můžete zapůjčit audioprůvodce, který vám bude pomocníkem při prohlídce výstavních prostor. Pokud však máte chytrý telefon, ve vestibulu muzea si můžete vyhledat nahrávku prostřednictvím internetové sítě a výklad si vyslechnout přímo ze svého přístroje. Uživatelé, kteří mají nainstalovanou aplikaci pro čtení QR kódů, si mohou jejich prostřednictvím informace přečíst u konkrétních exponátů.

foto: msb-jablonec.cz

A to není vše

Návštěvníkům dále muzeum nabízí krátkodobé výstavy, muzejní programy, tvůrčí dílny, bižuterní kurzy, přednášky, diskusní pořady atp. Ke stálým expozicím a většině výstav je k dispozici rodinný doprovodný program. V budově muzea najdete také relaxační zónu, dětský koutek, drobné občerstvení, prodej českého skla a bižuterie, tematických publikací, suvenýrů a upomínkových předmětů. 

Kudy k jabloneckému muzeu skla a bižuterie?

Muzeum leží v centru města, v blízkosti Dolního náměstí. Na kulaťáku u Městského zimního stadionu sjedete na ul. U Zeleného stromu a za Anenským náměstím odbočíte vpravo do Soukenické ulice, která vás přivede až k budově muzea. Za muzeem se rozkládá velké parkoviště. Najíst se můžete např. v restauraci Zlatý lev, která leží na nedaleké Kostelní ulici.

Poloha na mapě

Tip na zajímavý výlet

V letní sezóně Muzeum skla a bižuterie provozuje také nejvýše položenou stálou expozici v České republice, v památkově chráněné roubené chalupě (tzv. Liščí boudě) v zaniklé sklářské osadě Kristiánov v Jizerských horách. Přibližuje historii této osady a jejích obyvatel. Součástí expozice je také malý naučný okruh po zaniklých stavbách osady, pro rodiny s dětmi je připraven zábavný doprovodný program „O skláři Lišákovi“ nebo hledání pokladu čaroděje Tamanna. V prostorách se nachází i příjemné posezení s možností občerstvení a prodejnou exkluzivních suvenýrů. Každé září zde muzeum navíc pořádá oblíbenou a hojně navštěvovanou Sklářskou slavnost.  Od muzea se na Kristiánov (nebo v opačném směru) můžete vydat po naučné stezce, která vás zavede na významná místa spojená s místní sklářskou tradicí.

Základní údaje

Provozní doba

leden - červen (út-ne)
10-17:00

červenec - srpen (po-ne)
10-18:00

září - prosinec (út-ne)
10-17:00

Kontaktní údaje

U Muzea 398
Jablonec nad Nisou 46601
+420 483 369 011
info@msb-jablonec.cz
www.msb-jablonec.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.