Hrad Štarkov u Jimramova

Nový Jimramov, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Poblíž Nového Jimramova na Vysočině, zhruba 12 km od Nového Města na Moravě, si udělejte výlet k hradní zřícenině Štarkov nebo také Skály. Chráněnou přírodní památku najdete na vrchu stejnojmenného kopce 679 m n. m.

Autor článku: David Hlisník, 31. května 2023

Hrad byl gotický, brzy zpustl

Hrad u Jimramova byl postaven Archlebem z Kunštátu z kamene v gotickém slohu už ve 14. století. Avšak v 15. století zůstal pustý. Hrad byl poměrně rozsáhlým komplexem a díky umístění ve skalách působí jedinečným dojmem.

Překvapí vás umístění hradu ve skalách

V místě uvidíte pozůstatky hradebních zdí , torzo hranolové a oválné věže, v okolí zříceniny pak zbytky valů. Spatříte prohlubeň příkopu a na hradním nádvoří pozůstatky cisterny. Upoutá vás tajemně vypadající zachovalá branka. Ve skalách jsou převisy a puklinové jeskyňky a vede tudy několik horolezeckých cest.

Kde zaparkovat a trasa jak na Hrad Štarkov

Zaparkovat se dá u Kříže v Novém Jimramově. Odtud jděte po cyklotrase č. 104 a napojte se na červenou značku. Celkem ujdete 1,2 km. Trasa na mapě. Ke zřícenině se dostanete též z Rozcestí Javorek za Novým Jimramovem, kam jezdí autobus. Nejprve jděte po modré Via Czechia - centrální až k rozcestí Pod Štarkovem, kde se k modré přidává červená. Té se držte, celková vzdálenost od zastávky autobusu je kolem 600 m. Počítejte se strmostí cesty v závěru. Trasa na mapě.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V Javorku je v létě Hospůdka u Trakaře. V zimě využijte stánek Občerstvení ve Ski Jimramov.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nový Jimramov
Nový Jimramov
+420 566 562 516
mestys@jimramov.cz
www.jimramov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Zříceniny
  • Kopce a vrchy
  • Výlety
  • Příroda
  • Procházka
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.