Muzeum českého granátu

Třebenice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Marie Čcheidzeová CC BY-SA 4.0

Město Třebenice se rozkládá na úpatí Českého středohoří. Kromě své zajímavé historie nabízí svým návštěvníkům v Muzeu českého granátu seznámení s tímto oblíbeným minerálem.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Muzeum se nalézá v bývalém luteránském kostele z roku 1902. Stavbu realizoval podle plánů architekta A. H. Groha známý lovosický stavitel Grus. Ve svých nádherných prostorách návštěvníky seznamuje s historií Třebenicka, s těžbou a zpracováním českého granátu, k vidění jsou historické i současné granátové šperky a také třetí největší český granát, který váží tolik, co leckteré novorozeně – 2,642 kg. České granátky, které po zpracování září sytě rudou barvou, si zde můžete nejen prohlédnout, ale dokonce i sami nasbírat. Najdete je třeba v dovezeném granátovém písku… 

foto: Marie Čcheidzeová

Prohlédněte si šperky velké básníkovy lásky

Návštěva muzea je lahůdkou zejména pro ženy. Vedle nádherných kolekcí šperků je tu vystaven také unikát, jímž je replika granátových šperků Ulriky von Levetzow, která byla velkou láskou básníka Johanna Wolfganga von Goethheho. Soupravu šperků vyrobenou v roce 1820 zdědila po své matce. Originály šperků mají za sebou poněkud dramatické chvíle. Při krádeži v muzeu v roce 1988 byly odcizeny, naštěstí se však po roce našly, putovaly do depozitáře v Mostě a byla podle nich vyrobena dokonalá replika, kterou můžete vidět v Třebenicích. A tak si jejich prostřednictvím můžete připomenout baronku Ulriku, do které se Goethe zamiloval a která jej údajně odmítla. Byla to láska opětovaná nebo ne? To nikdo neví a můžeme jen tušit…. Baronka Ulrika zůstala po celý život svobodná, téměř celý jej strávila na Třebívlickém panství a po jejích stopách se můžete vydat do nedalekého muzea.

Marie Čcheidzeová

Granátové tóny

Muzejní prostory jsou využívány také jako důstojné místo pro koncerty vážné hudby pořádané v rámci Třebenického hudebního léta, jsou zde pořádány i výstavy výtvarného umění a fotografií. A pokud byste si přáli říci si právě zde své ANO, není to přání nesplnitelné, protože muzeum plní i roli obřadní síně. Přímo na místě, v pokladně muzea, si můžete také granátové šperky zakoupit.

Kde se občerstvit

Občerstvení nabízí pohostinství U Víti sadaře na Masarykově ulici, restaurace Radnice na Paříkově náměstí a restaurace penzionu U Havlů na Zimmerově ulici. 

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nedaleko Třebenic stojí pozůstatky hradu Košťálov. Pohled do interiéru bývalého paláce ve kterém býval Rytířský sál vám napoví, jak masivním objektem hrad býval. Je dostupný pěšky po zelené TZ a nabídne vám krásné panoramatické výhledy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.