Zřícenina hradu Ostrý

Velemín, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Petr Kinšt CC BY-SA 4.0

Hrad Ostrý stojí v Ústeckém kraji nedaleko Velemína, asi 1,5 km jihovýchodním směrem od jeho části Milešova.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Hrad vám nabídne krásné výhledy do kraje

Areál hradu se nachází na čedičovém vrchu ve výši 553 m n. m. a zabírá tři výškové úrovně. Předhradí se rozprostírá na nejnižší z nich, na ostatních dvou je hradní jádro. Přivede vás k němu cesta jižním úbočím směrem k západu. Tady stávala první brána a dnes zde můžete vidět neobvyklou trojúhelníkovou baštu. Po straně cesty je patrné torzo hradební zdi z čedičových kamenů velkých rozměrů. Palác, který stával na nejvyšším místě kopce, vám připomene severní úsek zdi s přitesaným blokem skály. Sedmiboká bašta na západní straně je ještě částečně dochovaná. Od jádra ji odděluje příkop se skalním blokem.

foto: Petr Kinšt

Co zde uvidíte

Prohlédnout si můžete valeně klenutý sklep, částečně dochovanou kulisovou bránu či třeba zbytky okrouhlé věže. Hrad Ostrý je připomínkou historie a lákadlem pro romantiky a milovníky poznání. Ostatním návštěvníkům nabízí zejména krásný daleký rozhled do kraje. Za pěkného dne uvidíte třpytící se Milešovku, pěkný pohled je na Kletečnou, Lovoš s Kybičkou, proslulou tzv. Panenskými kameny. Zahlédnout lze i Házmburk, Skalku a Košťálov. Díky kamenným schodům a vcelku dobře schůdnému terénu si lze celý mysticky působící areál bez potíží projít.

foto: Petr Kinšt

Jak na zříceninu hradu

Hrad Ostrý je celoročně volně přístupný. Přivede vás k němu odbočka z modře značené turistické cesty ve směru od Lovosic přes Březno, která tudy prochází, nebo rovněž modrá TZ z rozcestí pod Vrchem Lhota, k němuž se dostanete po červené z Milešova. Při cestě vozem jej můžete ponechat při silnici z Milešova do Kocourova v sedle pod hradem, nebo v obci Kocourov či Březno. Při cestě vlakem vystupte v zastávce Chotiměř, vzdálené necelých 6 km. 

Zajímavosti v okolí

V Milešově stojí pěkný renesanční zámek, který však slouží sociálním účelům a je veřejnosti nepřístupný, takže není možné se podívat dovnitř do míst, kde údajně bývala galerie s obrazy Tiziana, Raffaela a Rubense. Na okraji obce se nachází barokní kostel sv. Antonína Paduánského. Vzhledem k poloze Milešova na úpatí nejvyšší hory Českého Středohoří, větrné Milešovky, je výstup k rozhledně na jejím vrcholu výzvou. Kromě rozhledny tu najdete i občerstvení s prodejem suvenýrů.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Březno
Velemín

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.