Zámek Hradec nad Moravcí

Hradec nad Moravicí, Opavské Slezsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: zamek-hradec.cz

Říká se mu „perla Slezska“. Zámek v Hradci nad Moravicí se vypíná nad stejnojmenným městem na výběžku Nízkého Jeseníku nad řekou Moravicí a potokem Hradečná.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Na zámku vás čekají dva prohlídkové okruhy

Původní středověký hrad během staletí stále přestavovali až do dnešní empírové podoby. Zajímavé jsou novogotické úpravy interiérů. Později byl přistavěn Červený zámek. Ten má vzezření středověkého hradu, sloužil jako konírna a hospodářské zázemí. K hlavnímu zámku přibyla také Bílá věž.

foto: zamek-hradec.cz

Prohlídka je vedena ve dvou okruzích

 • Bílý zámek: v prohlídkovém okruhu vás čeká prohlídka interiérů Bílého zámku. Uvidíte zámeckou jídelnu, knihovní sály, čítárnu, interiéry knížecího bytu. Poznáte, jak se bavila šlechta. Prohlédnete si hudební salon a malý i velký společenský sál. Během září a října jsou prohlídky tohoto okruhu zdarma, náklady platí Moravskoslezský kraj. U zámku je pěkné kamenné vyhlídkové místo, které se stalo součástí opevnění.
 • Bílá věž: v interiéru hranolové věže si prohlédnete  výstavu fotografií z hradeckého zámku autora Jiřího Hajduka. Ve sklepení uvidíte tajuplnou výstavu mytologických bytostí. Věž je ovšem pouze torzem původního projektu. Ačkoliv jejím středem vede žulové schodiště, patra dostavěna nebyla.
foto: zamek-hradec.cz

Občerstvení

U Červeného zámku je Restaurace U Královny Kunhuty a Restaurace U Záviše.

foto: zamek-hradec.cz

Přístupnost

Z parkoviště u Červeného zámku půjdete k Zámku Hradec nad Moravicí Cestou Bohumila Patera. Vzdálenost je zhruba 30 m. Z víkendového parkoviště pak vede naučná stezka. Je dlouhá necelých 300 m. Budete míjet 5 zastavení s informačními tabulemi a lavičkami. Informace jsou věnované zámku, parku, škole, lesům a dalším zajímavostem v okolí.

Parkování

Zaparkovat můžete na parkovišti před Červeným zámkem. Případně na odstavné parkovací ploše pod zámkem v době, kdy se de konají společenské akce nebo o víkendech a svátcích.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projděte se křížovou stezkou Slezská Kalvárie
Nedaleko zámku v Hradci nad Moravicí se nachází Kajlovecký rybník.  Když půjdete od něj po zelené turistické cestě, dojdete na začátek křížové cesty Slezská Kalvárie. Na vrchol pěšinu lemuje celkem 13 kapliček. V zimě najdete na kopci pod Kalvárií 250 m dlouhou sjezdovku. Nabízí sportovní vyžití lyžařům i snowboardistům.

Můžete zavítat i k bývalému stříbrném dolu
Z křížové cesty Kalvárie se dále vydejte po žluté turistické značce. Dostanete se po zhruba 1,5 km ke startu Naučné stezky Stříbrný důl Slepetné. Hornická stezka startuje nad Záviliším a můžete se na dvou místech poučit o dolování stříbra v 11. a 12. století. První zastavení nese název Staré jámy a odvaly. Dozvíte se o zajímavostech místa. Druhým zastavením je Dědičná štola Kajlovec. Nedaleko mříží portálu štoly uvidíte fotografie, které byly ve štole pořízené.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Městečko 2
Hradec nad Moravicí
+420 553 783 915
hradec@npu.cz
www.zamek-hradec.cz/

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • Zámky
 • pro dva
 • amazing places
 • Architektonické památky
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.