Jurkovičova chata Peklo
Jestřebí, Orlické hory a Podorlicko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Navštivte nádhernou stavbu v krásné přírodě Přírodní rezervace Peklo u Nového Města nad Metují. V tomto Pekle se nebojte žádných čertů či jiných děsivých stvoření. Zde si užijete krásné prostředí s dominantní stavbou, která láká mnoho turistů celý rok.

Autor článku: Radomír Němeček, 26. srpna 2020

Z historie chaty Peklo

Jurkovičova chata, jak ji můžeme vidět dnes je přestavěný mlým Pekelec. Majitel zámku v Novém Městě nad Metují si jej nechal předělat podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Od roku 1923 vede k Peklu výletní turistická stezka, která je nyní hojně využívána. Chata začala sloužit jako odpočinkové místo a místo občerstvení či možnosti ubytování.  Atmosféru zde dotváří desítky postaviček čertů a hastrman, který střeží celou budovu.

Jak se dostat k chatě

  • Pěšky - Jurkovičova chata v Pekle se nachází nedaleko Nového Města nad Metují. Z centra Nového města se nabízí příjemná procházka přírodou podél řeky Metuje. Cesta vede po červené turistické trase z centra Nového města. Délka trasy je 5,5 km. Nazpět můžete jet autobusem. Trasu jsme absolovovali se šestiletým synem a dcerka v kočárku. Cestu jsme zvládli bez problémů.
  • Autem nebo autobusem se dostanete přímo k chatě, kde je odstavné parkoviště i autobusová zastávka.

Občerstvení

Součástí chaty je restaurace Bartoňova útulna s velkou letní terasou.

Parkování

Osobní automobil lze zaparkovat přímo u budovy.

Poloha na mapě

Kam do okolí

Blízké Nové Město nad Metují láká obrovské množství turistů. Přesvědčte se sami, že je to skutečně jedno z nejkrásnějších měst v okolí Orlických hor. Můžete se zde projít krásnou zahradou u zámku, kde uvidíte další technickou zajímavost: dřevěný krytý most, který je mimo jiné také z rukou Dušana Jurkoviče. Na náměstí můžete nahlédnout do odkryté studny, která zde je nově vytvořena. Přímo od chaty můžete vyrazit do okolí po turistickém značení. Nabízí se vojenská pevnost Dobrošov, zámek v Náchodě, rozhledna Sendraž a mnoho dalších turistických zajímavostí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jestřebí 30
Jestřebí 54901

Štítky

  • Poznávací
  • Pro rodiny s dětmi
  • Cestování se psem
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Pro dva
  • Pro seniory
  • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10

Vila Marianna

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Cena od 415 Kč do 1000 Kč