Vojenská dělostřelecká pevnost  Dobrošov

Náchod, Orlické hory a Podorlicko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pokud Vás baví putování za vojenskými památkami a chcete si udělat příjemný výlet do podhůří Orlických hor, měli byste navštívit pevnost Dobrošov. Vojenská pevnąost Dobrošov je největší a nejvíce navštěvovaná vojenská památka této části Orlických hor.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. srpna 2020

Strategická pozice pevnosti

Dělostřelecká pevnost Dobrošov je velice správně umístěna podle vojenských strategií. Leží na vrcholu nad Náchodem těsně u polských hranic. Z místa pevnosti je vidět do širokého okolí. Jasným cílem objektu bylo chránit oblast Kladského pomezí. Již v roce 1968 armáda povolila pevnost použít pro účely muzea. První návštěvníci mohli slavnostně tvrz navštívit 1. května 1969. Od té doby ji navštívilo přes neuvěřitelných 1,85 milionů návštěvníků (2006). 

Prohlídka, která stojí za to 

Samotná prohlídka objektu je s průvodcem. Obvykle trvá přes hodinu (cca 1 hodina 15 minut). Prohlídka začíná ve vstupním prostoru, kde si návštěvníci mohou vzít mnoho propagačních materiálů a mapek. Poté prohlídka pokračuje do samotného objektu pevnosti, kde už se nechte unášet vojenskou atmosférou. Během prohlídky budete procházet velkou částí vojenského podzemí (20 až 39 metrů pod povrchem terénu), kde uvidíte ohromné zázemí, které sloužilo vojákům. Prohlédnete si střílny, vojenské sklady munice, kuchyň, sklady potravin, spací místnosti a mnohem více. Budete procházet velký sály a úzkámi dlouhými chodbami. V celém objektu je zákaz kouření! 

Občerstvení

U pevnosti je kiosek, který je otevřen současně v otevírací době pevnosti. Lze zde zakoupit i teplá jídla v podobě hranolek či klobás.

V horkých letních měsících oceníte velmi příjemné ochlazení v podzemních prostorách. 

Tipy na ubytování

Parkování

Veřejné centrální parkoviště leží přibližně 400 metrů od tvrze.

Poloha na mapě

Další vojenská památka čeká nedaleko

Na okraji města Náchoda naleznete Běloveský pevnostní skanzen, kde se nachází mnoho dalších vojenských památek – leč menších než Dobrošov. Téměř na hranici České republiky s Polskem naleznete tento vojenský skanzen. Můžete zde navštívit objekty Lom, Březinka a Voda.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Orlické hory a Podorlicko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.