Vojenská dělostřelecká pevnost  Dobrošov
Náchod, Orlické hory a Podorlicko

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Pokud Vás baví putování za vojenskými památkami a chcete si udělat příjemný výlet do podhůří Orlických hor, měli byste navštívit pevnost Dobrošov. Vojenská pevnąost Dobrošov je největší a nejvíce navštěvovaná vojenská památka této části Orlických hor.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. srpna 2020

Strategická pozice pevnosti

Dělostřelecká pevnost Dobrošov je velice správně umístěna podle vojenských strategií. Leží na vrcholu nad Náchodem těsně u polských hranic. Z místa pevnosti je vidět do širokého okolí. Jasným cílem objektu bylo chránit oblast Kladského pomezí. Již v roce 1968 armáda povolila pevnost použít pro účely muzea. První návštěvníci mohli slavnostně tvrz navštívit 1. května 1969. Od té doby ji navštívilo přes neuvěřitelných 1,85 milionů návštěvníků (2006). 

Prohlídka, která stojí za to 

Samotná prohlídka objektu je s průvodcem. Obvykle trvá přes hodinu (cca 1 hodina 15 minut). Prohlídka začíná ve vstupním prostoru, kde si návštěvníci mohou vzít mnoho propagačních materiálů a mapek. Poté prohlídka pokračuje do samotného objektu pevnosti, kde už se nechte unášet vojenskou atmosférou. Během prohlídky budete procházet velkou částí vojenského podzemí (20 až 39 metrů pod povrchem terénu), kde uvidíte ohromné zázemí, které sloužilo vojákům. Prohlédnete si střílny, vojenské sklady munice, kuchyň, sklady potravin, spací místnosti a mnohem více. Budete procházet velký sály a úzkámi dlouhými chodbami. V celém objektu je zákaz kouření! 

Občerstvení

U pevnosti je kiosek, který je otevřen současně v otevírací době pevnosti. Lze zde zakoupit i teplá jídla v podobě hranolek či klobás.

V horkých letních měsících oceníte velmi příjemné ochlazení v podzemních prostorách. 

Parkování

Veřejné centrální parkoviště leží přibližně 400 metrů od tvrze.

Poloha na mapě

Další vojenská památka čeká nedaleko

Na okraji města Náchoda naleznete Běloveský pevnostní skanzen, kde se nachází mnoho dalších vojenských památek – leč menších než Dobrošov. Téměř na hranici České republiky s Polskem naleznete tento vojenský skanzen. Můžete zde navštívit objekty Lom, Březinka a Voda.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Náchod
+420 491 426 047
pevnost.dobrosov@seznam.cz
http://pevnostdobrosov.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Vojenství
  • Vyzkoušeli jsme
  • Amazing places
  • Pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • Pro dva
  • Pevnosti
  • Pro seniory
  • Tvrze
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10

Vila Marianna

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Cena od 415 Kč do 1000 Kč