Tvrz Cuknštejn

Nové Hrady, Novohradské hory, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Na konci Terčina údolí v Novohradských horách stojí zemanská tvrz Cuknštejn. Patří pod město Nové Hrady v okrese České Budějovice.

Autor článku: Radomír Němeček, 29. července 2020

Trocha historie

Tvrz postavil koncem 15. století vladyka Vilém Pouzar z Michnic. Můžete si prohlédnout dochované sídlo, které je příkladem přechodu mezi zemanskou tvrzí a panským hradem. Má za sebou pohnutou historii. Dovršilo ji zestátnění v roce 1945. Pak totiž sloužila potřebám zemědělců a ubytovávání rolnických rodin ze zemědělských družstev. V roce 2000 zuboženou stavbu zakoupil soukromník, stavební inženýr Tomáš Pek. Postupně tvrz prochází rekonstrukcí a majitel v ní obnovil bytové prostory hlavně pro svou rodinu. Po dohodě s ním si můžete některé tyto vnitřní prostory prohlédnout. 

Zemanská stavba je součástí prohlídky Terčina údolí

Prohlídka tvrze zvenčí je součástí Naučné stezky Terčiným údolím. Rozsáhlý romantický anglický park v Novohradských horách je pojmenován po Terezii Buquoyové, pro níž park nechal upravit manžel, hrabě Jan Nepomuk Buquoy. Tvrz až do roku 1945 sloužila rodu, který ji v roce 1620 získal. Úplně v závěru období se majitelům hodila pro ubytovávání zaměstnanců.

Kulturní památka zaujala filmaře, kteří zde natáčeli film Ať žijí rytíři. Pro účely filmu chybějící věž a padací most dotvořili kulisami. Točil se tu i film Královský slib. 

Na co se můžete těšit

Zaujme vás dominanta tvrze, kterou tvoří osmiboká věž v severozápadní části. Spolu s dalšími budovami rámuje malé čtvercové nádvoří. Uvidíte, že ho ze tří stran obíhá kamenná pavlač. Dá se po ní vystoupat do horního podlaží dvěma souměrnými schodišti, ovšem jen za svolení majitele, s kterým se musíte na případné prohlídce interiéru dohodnout. Vnitřní prostory tvrze nejsou pro veřejnost přístupné. Dříve zemanskou stavbu chránil padací most, který vedl přes hradní příkop. Ten je v současnosti zasypaný.

Tipy na ubytování

S dětským kočárkem a na vozíčku

K tvrzi Cuknštejn se Terčiným údolím dostanete zcela bez problémů i s kočárky a na vozíčku. Pro vozíčkáře je však naučná stezka přístupná jen k Modrému domu.  

Kde se občerstvit

V Terčině údolí se můžete občerstvit v restauraci penzionu Tereziiny Lázničky, která má v letní sezoně otevřenou i venkovní terasu. Občerstvení vám v areálu údolí poskytne i restaurace Penzionu Hamr. 

Přístupnost

Pokud půjdete k tvrzi Terčiným údolím po stejnojmenné naučné stezce od vstupu v Nových Hradech, čeká vás pěší cesta romantickým anglickým parkem v délce 2,3 kilometry. Protože stezka je kruhová, máte vyhráno. Vracet se můžete jinou cestou a uvidíte další zajímavosti na stezce. Budete pouze pokračovat od tvrze po stezceaž do místa startu, kde je také cíl. Na trase je několik odpočinkových míst. 

Parkování

Parkovat je možné bezplatně na parkovišti Údolí, vzdáleném 50 metrů od vstupu do parku. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

S dětmi můžete projít naučnou stezkou Sokolí hnízdo
Dětem můžete v Nových Hradech přiblížit přírodní památku a naučnou stezku Sokolí hnízdo u bažantnice. Výchozí zastavení najdete v sousedství novohradského hradu u základní školy v Komenského ulici.  Půjdete údolím Veveřského potoka. Na pohodové, nenáročné, tříkilometrové trase, kterou má pod patronací místní škola, je 16 zastavení. Seznámíte se na nich s přírodními ekosystémy krajiny. Je jich tu opravdu hodně - můžete spatřit 70 procent rostlinných a 60 procent živočišných druhů oblasti Novohradska. Dětem můžete ukázat třeba dub letní. Určitě je překvapí obvod jeho kmene, který je  8 metrů. Trasa vede alejí s chráněnými stromy, které jsou staré 500 let. Z Parkoviště Údolí ujdete na start stezky Sokolí hnízdo pěšky 2 kilometry. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Údolí 152
Nové Hrady 37401
608 305 666
tomas.pek@volny.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Hrady
 • amazing places
 • romantické cestování
 • Architektonické památky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.