Hrad Karlštejn

Karlštejn, Český Kras a Karlštejnsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Hrad Karlštejn se majestátně tyčí nad hladinou řeky Berounky. Vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru a možná je to tím, že místo pro stavbu hradu si Karel IV. nechal vybrat astrology a má to být posvěcený kus země s vyvěrající blahodárnou energií.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Hrad Karlštejn byl původně vybudován jako královská klenotnice

Na jeho dostavbu a výzdobu dohlížel osobně sám Karel IV. Monumentální hrad vám již zdáli z různých úhlů nabídne pohled na předhradí, Studniční a Mariánskou věž, Purkrabský palác a Císařský palác či na dominantu hradu – 60 m vysokou Velkou věž a systém mohutného opevnění.

Do většiny hradních prostor na základě předchozí rezervace

Interiéry hradu si lze prohlédnout díky dvěma prohlídkovým trasám, třetí trasa umožňuje prohlídku Velké věže a nabízí z ní nádhernou vyhlídku po okolí. 

 1. První trasa vás provede soukromými a reprezentačními prostorami Karla IV. Seznámí vás s interiéry Císařského paláce, Mariánské věže, Rytířského sálu s kaplí sv. Mikuláše, nahlédnete do císařovy ložnice s kaplí sv. Václava, prohlédnete si audienční síň, Královský sál předků, Hodovní síň, Hradní pokladnici a Klenotnici a můžete také vidět kopii české svatováclavské a císařské říšské koruny.
 2. Druhá trasa prochází posvátnými prostorami hradu a její součástí je i návštěva Kaple sv. Kříže. Seznámí vás s východním křídlem Císařského paláce, Mariánskou a Velkou věží a umožní vám nahlédnout do historicky nejcennějších prostor hradu. Uvidíte např. Malou i Velkou obrazárnu, kapli sv. Kateřiny, kostel Nanebevzetí Panny Marie, lapidárium, visutý věžní most či pracovnu architekta Josefa Mockera.
 3. Třetí trasa zahrnuje prohlídku Velké věže bez Kaple sv. Kříže a uvidíte při ní slavnostní schodiště, bývalou strážnici a zbrojnici a nabídne vám jedinečnou vyhlídku z výšky věže na hrad a jeho okolí. Nejprve se však seznamte na webu hradu s rezervačním systémem, abyste nevážili zbytečnou cestu. V případě druhého prohlídkového okruhu je pak na hradě zapotřebí navíc zarezervovat konkrétní čas prohlídky.

V obci najdete řadu možností drobného občerstvení a zejména nákupu suvenýrů. Občerstvit se můžete ve stylové kolibě Eliška, kterou najdete v blízkosti parkoviště.

Občerstvení

Na nádvoří hradu je stánek s občerstvením. Další možnosti a je jich vskutku dost, jsou v obci Karlštejn a cestou až na hrad.

Kudy na hrad Karlštejn?

 • Autem po dálnici D5 směrem na Plzeň, exit č. 10 na Loděnici, dále po st. silnici směr Bubovice – Hlásná Třebáň - Karlštejn.
 • Vlakem po trati Praha – Beroun – Plzeň do železniční stanice Karlštejn, odtud asi 2 km pěšky. Trasa na mapě
 • Autobusem pouze do obce Mořina a dále asi 3,5 km pěšky. 

Parkování

Placené centrální parkoviště se nachází ve spodní části obce, která je jinak pěší zónou a vjezd sem není povolen. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Necelé čtyři kilometry od hradu se u obce Mořina nachází lom Velká Amerika. Znát jej můžete například z filmu Limonádový Joe či pohádky Micimutr. Celý lom lze obejít po stezce ohraničené zábradlím. Při silnici u lomu je stánek s občerstvením.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Karlštejn 172
Karlštejn
+420 311 681 617
karlstejn@npu.cz
hrad-karlstejn.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Hrady
 • amazing places
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • romantické cestování
 • Architektonické památky
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Střední Čechy

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.