Husitské muzeum a podzemí Tábor

Tábor, Táborsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Autor fotky: Zdeněk Prchlík

V prostorách původní jihočeské táborské radnice se nachází Husitské muzeum, jehož zajímavá expozice návštěvníky zavádí do doby husitů, bouří, válečných vřav a představuje i její hlavní postavy. Neméně zajímavé je i táborské podzemí.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Ohlédnutí za Husity

Hlavní část expozice je umístěna jednotlivých místnostech přízemí budovy. Průvodce má podobu různých hlasů a obrazů a prozradí vám mnohé, co jste se ve školních lavicích nedozvěděli. Součástí muzea je expozice Husité, Gotický sál, Galerie a poté na návštěvníky čeká středověké podzemí. Prohlídka začíná filmem, který zobrazuje atmosféru před vypuknutím husitských bouří. Poté jste již vtaženi do dobové atmosféry a dozvídáte se o pramenech revoluce, husitském válečnictví, jeho vojevůdcích, ale také o městu Táboru, majícího ve znaku kalich, kde nejslavnější vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha strávil několik let a byl jedním z jeho čtyř hejtmanů. Expozicí vás provází množství textů, obrazových materiálů, různých zajímavých exponátů i krátkých videí.

Náhled expozice   foto: Zdeněk Prchlík

Poznání i zábava pro děti

Děti jsou seznamovány s husitstvím hravou a zábavnou formou, jejíž součástí jsou komiksové panely.  Navíc si mohou vyzkoušet posezení na královském trůnu, obléct se do kroužkové košile, která se starala o bezpečí svého nositele, nechat se překvapit různými výjevy v kukátku nebo třeba objevovat tajné skrýše.

Obdiv budící Gotický sál a lákavé tajemné podzemí

Gotický sál návštěvníky zpravidla uchvátí svou rozlohou. Je zde umístěn kamenný znak města s postavami Jana Žižky a Jana Husa a také jezdecká socha slavného vojevůdce. Středověké táborské podzemí se nalézá v hloubce až šestnácti metrů. Prohlídková část pod Žižkovým náměstím měří zhruba 500 m, ale rozsah podzemních chodeb je daleko větší a uvádí se, že jejich celková délka činí až 14 km. Podzemí sloužilo v dobách míru k uchovávání potravin a nápojů, v dobách ohrožení nepřítelem či ničivými požáry se měnily ve vítané útočiště obyvatel města. Nově upravená expozice vás zavede do podzemního labyrintu, seznámí vás s podzemními sklepy, tak zvanými lochů a jejich využitím, spatřit můžete dokonce i vězení pro klevetivé ženy. Prohlídková trasa začíná ve sklepení staré radnice a končí na náměstí v domě čp. 6, kde je umístěna zajímavá expozice.

Tipy na ubytování

Kudy k muzeu?

Husitské muzeum najdete v centru města na náměstí Mikuláše z Husi.

Parkování

Na náměstí je parkoviště a v blízkosti je řada možností občerstvení. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Táboře můžete navštívit Muzeum čokolády a marcipánu, Muzeum hudby, zamířit k dochovaným částím městských hradeb, nebo se třeba s dětmi se vydat do zdejšího Muzea lega. V areálu bývalého hradu Kotov na okraji města můžete navštívit expozici, jejíž součástí je unikátní Táborský poklad. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

nám. Mikuláše z Husi 44
Tábor 39001
+420 381 252 242
tabor@husitskemuzeum.cz
www.husitskemuzeum.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Podzemí
  • Muzea
  • pro dva
  • když prší
  • Vojenská muzea
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.