Jindřichohradecká úzkokolejka - romantická jízda pacifikem České Kanady

Jindřichův Hradec, Jindřichohradecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Parnímu vláčku,který jezdí po úzkokolejné trati z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, se říká  Pacifik České Kanady. Jede po trati dlouhé 33 kilometrů v kolejové rozchodnosti pouhých 760 centimetrů. Má ještě sestřičku, trať vedoucí na opačnou stranu do Obrataně. I ta je úzkorozchodná a měří 46 kilometrů. Jízda parními vláčky je turisticky vyhledávanou raritou.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. září 2020

Vznik úzkorozchodné tratě se datuje koncem 19. století

Trať z Jindřichova Hradce v jižních Čechách do Nové Bystřice s kolejovou rozchodností 760 centimetrů byla postavena a zprovozněna už v roce 1897.  Majitelem dráhy byla koncem 19. století společnost Localbahn Neuhaus – Neubristritz, přepravu zajišťovaly rakouské státní dráhy. V roce 1925 došlo ke zestátnění a od roku 1998 je vlastníkem úzkokolejky společnost Jindřichohradecké místní dráhy.  Historické tratě jsou dvě. Trať z Jindřichova Hradce do Obrataně začala fungovat roku 1906.  Majitelem této trati byla akciová společnost Místní dráha Jindřichův Hradec – Obrataň. Nyní obě úzkokolejky provozuje Správa železniční dopravní cesty.  Domovskou stanicí tratí  je Jindřichův Hradec. 

foto: jhmd.cz

Co při jízdě lokálkami uvidíte?

Někdy je už cesta cíl. Platí to i o jízdách oběma úzkokolejkami na Jindřichohradecku. Jezdí po nich parní i motorové soupravy. Kromě pravidelných jízd podle jízdních řádů si můžete užít historické nostalgické jízdy. Parní vlaky vás přenesou v čase i prostoru. Zprostředkují autentickou atmosféru  starých dob.  

Projedete se Českou Kanadou

Českou Kanadou budete projíždět 33 kilometrů. Z Jindřichova Hradce zamíříte na jih do Nové Bystřice. Pro parní vlak se vžil název Pacifik České Kanady. Na cestě vás čeká 12 zastávek. Zajímavostmi  jsou Hrad Landštejn a nebo třeba Klášter Dominika Orsiho. 

foto: jhmd.cz

Tipy na ubytování

A nebo můžete vyrazit směr Českomoravská vrchovina

Druhá lokálka míří z Jindřichova Hradce opačně, na sever, končí v Obratani. Projedete se zvlněnou krajinou Českomoravské vrchoviny 46 kilometrů, je zde 19 zastávek. Tady se můžete těšit třeba na vodní zámek Červená Lhota, zříceninu hradu Choustník nebo hrad Kámen. 

Zajímavosti z úzkokolejky

Jízdenka, kterou je dobré si  dopředu objednat, se pro vás stane zároveň památkou z výletu. Není totiž jen tak ledajaká. Edmondsonovy kartounové lepenkové jízdenky dodává  tiskárna na nádraží v Kamenici nad Lipou. Abyste si mohli vše po cestě dobře prohlédnout, jede vlak nejvýše padesátikilometrovou rychlostí. Na většině zastávek vlak staví pouze na znamení. Určitě vás potěší, že na obou trasách je k dispozici  bufetový vůz. 

foto: jhmd.cz

Zkuste opravdový zážitek "Jak se stát strojvůdcem".

Máte jedinečnou možnost vyzkoušet si řídit lokomotivu. Je samozřejmě potřeba se dopředu přihlásit a adrenalin vás přijde na 2300 korun. Prohlédnete si kabinu strojvedoucího, který vás proškolí kvůli bezpečnosti. Ukáže, jak se ovládá řídící pult. Při jízdě budete stát vedle strojvedoucího a  uvidíte nádhernou krajinu tak, jak jste ji ještě nikdy nespatřili. 

Lokálky přepravují jízdní kola i kočárky. Možnost zakoupit i rodinnou jízdenku.

Co zaujme děti

Už samotný historický  vlak s vagony taženými  parní lokomotivou je pro děti velkou atrakcí. Většina turistů hodnotí zvláště jízdu do Nové Bystřice jako nezapomenutelný zážitek. Železnice zavoní historií. Na zastávce Kaproun  je památník na událost vykopnutí Járy Cimrmana z vlaku, protože neměl jízdenku. Zastávka Kaproun  patří mezi nejhezčí v síti českých železnic.  Fiktivní přítomnost Járy Cimrmana inspirovala amatérské Cimrmanology uctít místo pamětní deskou.          

foto: jhmd.cz

Občerstvení

Během jízdy se můžete občerstvit v jídelním vagonu. V Bystřici pak můžete zavítat do kiosku na nádraží nebo do Hostince Na Návsi. Jde o rekonstruovaný penzion, který nabízí  jídla domácí české kuchyně a točí tady pivo Bernard. Pro nejmenší mají dětský koutek.    

Parkování a přístupnost

Autem můžete dojet až na nádraží v Jindřichově Hradci, kde je v těsném sousedství parkoviště. 

Poloha na mapě

Kam dále pokračovat? Tip na výlet...

Navštivte Regionální úzkokolejné muzeum
V Nové Bystřici si prohlédněte Regionální úzkokolejné muzeum. V nádražní budově uvidíte dopravní kancelář  z období 1. republiky, tiskařský stroj na výrobu Edmonsonových lepenkových jízdenek z roku 1895. Je zde výstava služebních čepic drážních zaměstnanců a svítilny výpravčích z celého 20. století.  Další část expozice je umístěna v bývalé výtopně. Spatříte nákladní vozy typické pro místní dráhy, dílnu na údržbu vozů i lokomotiv, přečtete si o historii vozového parku a zajímavá je i expozice návěstidel. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Nádražní 203
Jindřichův Hradec 37701
+420 384 361 165
office@jhmd.cz
jhmd.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.