Městské opevnění a hradební systém Prachatic

Prachatice, Prachaticko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Anaj7 CC BY-SA 3.0

V málokterém českém městě najdete tak zachovalý hradební prstenec ze středověku, jaký mají Prachatice. Městské hradby pocházejí z počátku 15. století. Budete obdivovat fortelnost, s jakou byly hradby vybudovány.

Autor článku: Petr Kouba, 27. října 2020

Seznamte se s hradbami procházkou

Hradby v Prachaticích nejlépe poznáte, když se projdete po Naučné stezce okolo hradeb. Vede kolem celé městské památkové rezervace. Stezka je dlouhá 1,5 km. Okruh začíná na Malém náměstí, odkud projdete Dolní branou, dříve nazývanou Písecká. Prochází pak dále ulicemi Zahradní, Jánskou, krátce Zlatou stezkou a ulicí Hradební. Půjdete kolem celého prstence. Provázet vás bude pět zastavení s informačními panely. Na nich se dočtete všechny údaje o potřebnosti hradeb, o současnosti i archeologických výzkumech.

foto: Anaj7

Zachovalo se sedm bašt

Cestou budete míjet dělové bašty. Zachovalo se jich do dnešní doby sedm. Nejzachovalejší spatříte v blízkosti Dolní brány a nese název Helvít. Bašta je součástí městského parku. Samotná Dolní brána vás uchvátí svým nádherným zdobením. Na čelní straně je fascinující malba jezdce na koni. Pozornost si zaslouží i věžní cimbuří.

foto: Anaj7

Pozornost upoutají zdobené domy

Ve vnitřní části hradeb se nachází mnoho krásných domů. Řadu z nich budete určitě obdivovat na Velkém náměstí. Oslní vás vzhled pseudorenesanční nové radnice i renesanční budova staré radnice. Nenecháte si ujít pohled na měšťanská stavení jako jsou Rumpálův dům, Bozkovského dům nebo Sitrův dům. Vaši pozornost si zaslouží i další zdobené objekty. Třeba nárožní Heydlův dům vedle kostela.

foto: Anaj7

Zábav pro děti. Mezi zajímavými domy je muzeum loutek a cirkusu

Na Velkém náměstí při prohlídce hradeb můžete zavítat do muzea, které vám představí loutky a také cirkus. V první části expozice se seznámíte s loutkami, které byly zhotovené podle předloh Mikoláše Alše, Jiřího Trnky nebo Vojtěcha Suchardy. Druhá část expozice přiblíží cirkusovou historii v Čechách.

Občerstvení

Občerstvit se můžete třeba v Restauraci Dolní brána, ve Zdravé kuchyni Zdeňka Stupky nebo v Hospůdce U Lachtana na Velkém náměstí.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovištích přímo v centru města. Například na Malém náměstí nebo na Velkém náměstí. Procházku kolem prachatických hradeb je nejlepší zahájit v Dolní bráně.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vystoupejte na ochoz jižní věže kostela
Kostel sv. Jakuba Většího na Kostelním náměstí láká možností vystoupat na vyhlídkový ochoz jeho jižní věže. Můžete si tam i vy udělat výlet. Vystoupáte do výšky 40 metrů. Otevře se úchvatný pohled na celou historickou část Prachatic. Navíc si můžete ve věži prohlédnout také původní hodinový stroj. Je trvale vystaven v podstřešním prostoru. Uvidíte i renesanční zvon Salve, který pochází z první poloviny 16. století.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Prachatice
+420 388 607 574
infocentrum@prachatice.eu
www.prachatice.eu

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Památkové zóny
  • Naučné stezky
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • Architektonické památky
  • pro dva
  • pro seniory
  • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.