Zámek Orlík nad Vltavou

Orlík nad Vltavou, Orlická přehrada, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zámek Orlík se kouzelně zrcadlí v hladině Orlické přehrady. Obklopuje ho anglický park, ve kterém je umístěna hrobka rodu Schwarzenbergů.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Když se za Schwarzenbergy zavřely dveře…

Prostory zámků poskytují výpověď o bydlení šlechty uplynulých století. Vzhledem k tomu, že se až na několik málo místností interiéry dochovaly v tom stavu, v jakém byly, když je Schwarzenbergové v roce 1948 opouštěli, mohou si dnešní návštěvníci udělat poměrně věrohodnou představu o životě tehdejších obyvatel zámku. 

Více než šikovný bratranec Mikoláše Alše

Prohlídka zámku nabízí seznámení s jeho historií a prostřednictvím množství předmětů, obrazů a dokumentů dá nahlédnout do historie orlické větve tohoto významného rodu. Ke shlédnutí je rozsáhlá cenná sbírka řádů a vyznamenání včetně Řádu zlatého rouna. Tato sbírka se řadí mezi nejcennější u nás. Prohlídková trasa zavádí návštěvníky do mnoha zajímavých míst. Pušková chodba s expozicí zbraní a loveckých trofejí vypovídá o lovecké vášni zdejšího panstva, o vzdělání a sečtělosti svědčí zámecká knihovna Karla I., která čítá na 18 tisíc svazků. V Malé i Velkém empírovém salonu se nalézá nádherný empírový nábytek, který tvořil vybavení rezidence maršála Karla Filipa Schwarzenberga v Paříži. Mezi portrétními obrazy je k vidění i dílo Františka Ženíška. Velmi krásný je do romantické podoby upravený Rytířský sál a v Teskově sále se tají dech při pohledu na skvostný kazetový strop, který vznikl pod rukama Jana Teska, bratrance Mikoláše Alše.

Navštivte zámecké akvárium, projděte zámecký park a zamiřte k „Torykovi“.

V zámeckém akváriu u zámku se můžete přenést do světa života pod vodou. Nachází se zde zámecké akvárium s expozicí „Pod hladinou orlické přehrady“ a také výstava fotografií „Ztracená řeka“, zobrazující Vltavu v době před vybudováním orlické přehrady. Završením prohlídky zámku, je procházka rozlehlým zámeckým parkem. V jeho severovýchodní části je situována rodinná hrobka Schwarzenbergů. Poté můžete posedět v příjemném prostředí zámecké restaurace „U Toryka“, nacházející se v prostorách původních koníren,která se nachází jen asi 100 m od vchodu do zámku. Z pěkného počasí umožňuje posezení na hned dvou venkovních zahrádkách. Občerstvení nabízí také zámecká kavárna „Skleník“, která se rozkládá v zámeckém parku.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U parkoviště je stánek s rychlým občerstvením a o kousek vedle občerstvení U Rybiček. Z restaurací si můžete vybrat zámeckou restauraci na nádvoří zámku nebo další restaurace jsou ve Starém Sedle.

Autobusová zastávka

Na zámek je možné se dostat autobusem. Zastávka je hned před areálem. 

Parkování

Parkoviště se nachází přibližně 400 m od zámku. Poplatek za osobní automobil činí 80,- Kč. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Orlická přehrada umožňuje lodní spojení mezi zámkem Orlík a hradem Zvíkov. Vydejte touto neobvyklou cestou za jedním z nejstarších českých králových hradů a užijte si plavbu po orlické přehradě.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.