Hrad Houska

Blatce, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Hrad Houska leží v českolipském okrese asi 9 kilometrů od Máchova jezera. Obklopuje jej pěkná krajina, lesy plné hub a okolím vede řada oblíbených turistických tras.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

 

Na hradě Houska se údajně nalézá legendární brána pekelná

Podle legendy stojí hrad Houska na skále, kterou vedla průrva do pekla. Pekelná brána se údajně nachází přímo pod hradní kaplí a je zdrojem řady tajemných jevů. Co je na tom pravdy posuďte sami. Mnozí návštěvníci říkají, že vnímají vyzařující negativní energii, jiní zde dokonce strávili i noc, aby se o moci pekelné přesvědčili a byli zklamáni, neboť se nic mimořádného nepřihodilo. Možná i proto patří Houska mezi nejtajemější místa v Čechách. I o samotné historii se toho moc neví. Nikdo neví, kdo hrad nechal postavit a ani neznáme důvod proč bylo zrovna zvoleno toto místo. Nevedla totiž tudy žádná hranice a ani obchodní stezka. A jak dobře víme, hrady sloužily k obraně, ale u Housky tomu postrádalo smysl. Jediné co víme, že hrad již existoval za vlády Václava I. 

Zajímavostí je skála prostupující celým hradem

Při vstupu do hradního areálu spatříte skálu, která prostupuje celým hradem. Na prvním nádvoří si můžete vyzkoušet jeho jedinečnou akustiku, díky které se zde konávají oblíbené letní koncerty. K nejzajímavějším místům objektu patří Lovecký sál, Zelená komnata a již zmiňovaná hradní kaple. V Loveckém sále uvidíte nejen neodmyslitelnou skálu, ale také celou řadu loveckých trofejí. Na první pohled vás určitě zaujme Zelená komnata s nádhernou výzdobou stěn. Motivy maleb jsou lovecké, náboženské a spatříte také obrazy některých hradů včetně Housky v původní podobě, kdy její nedílnou součástí tvořila obranná věž. Hradní kapli, jejíž stěny zdobí malby zobrazující biblické výjevy, najdete v severním křídle a zajímavé je, že zabírá přízemí i první patro.

Prohlídka Housky je komentovaná a trvá asi 40 minut. Hrad nabízí možnost rezervace prohlídek, pronájem prostor a také konání svatebních obřadů. 

Občerstvení

Přímo na nádvoři hradu Houska se nachází stánek s občerstvením a prodejem suvenýrů. Je zde i venkovní posezení s lavičkami a stoly.

Tipy na ubytování

Kudy k Housce?

Hrad Houska je nejlépe přístupný autem. Přivede vás k němu cesta od Mělníka přes Tupadly, Dobřeň a Blatce-Tubož, nebo sem můžete zamířit přes obec Kruh, pokud sjedete v obci Obora ze silnice č. 38 vedoucí z Mladé Boleslavi na Českou Lípu. Velké parkoviště se rozkládá pod hradem, ke kterému dojdete pěknou procházkou asi po deseti minutách chůze.

Parkování

Veřejné placené parkoviště se nachází přibližně 650 metrů od hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Housky se můžete vydat po červené turistické značce tak zvanou Máchovou cestou k přibližně 12 km vzdálenému hradu Bezděz. Trasa je příjemná, ale připravte se na náročné stoupání k vrchu kopce, na němž Bezděz stojí. Kromě samotného objektu hradu s řadou zajímavostí si můžete dopřát ojedinělý rozhled z výšky po krásné okolní krajině včetně oblíbeného Máchova jezera. V obci pod hradem je několik možností občerstvení, které přijde vhod.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více