Muzeum Čtyřlístku

Doksy, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: muzeumctyrlistek.cz

Není náhoda, že muzeum více než 40 let oblíbeného Čtyřlístek najdete v Doksech na Českolipsku. Inspirací jeho autorovi, Jaroslavu Němečkovi bylo právě toto městečko, které se v komiksu nazývá Třeskoprsky, Máchovo jezero je Blaťák a dominanta kraje, hrad Bezděz je hradem Bezzubem.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. srpna 2020

Hrdinové, kteří těší děti i dospělé

Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa, to je čtyřlístek hrdinů nestárnoucího komiksu, kterému je věnována stálá expozice v prostorách Městské knihovny v Doksech a který těší děti i dospělé, pro které je mnohdy připomínkou jejich vlastního dětství. Dozvíte se zde, jak komiks vznikal a jak se vytváří, velmi zajímavá je část věnovaná jeho filmové adaptaci. Oblíbené postavičky tu na vás čekají v téměř životní velikosti, což těší zejména děti. Nahlédnout můžete do vyhlášené Fifinčiny kuchyně, spatřit Myšpulínovy vynálezy a vaše ratolesti zde jistě s radostí vyzkouší místo vyhrazené na hraní a kreslení, stejně jako tématicky zaměřená cédéčka či dokonce moderní čtyřlístkové počítačové hry. 

foto: muzeumctyrlistek.cz

Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa na známkách

Možná, že i vy jste se setkali s některou z postaviček na poštovní známce. Poprvé se tak stalo v roce 2010, kdy se na ozubeném kousíčku papíru objevila Fifinka a od té doby si stejný prostor získali její kamarádi. V muzejní expozici je tématu Čtyřlístek na poštovních známkách věnována značná pozornost. 

foto: muzeumctyrlistek.cz

Kudy k Muzeu Čtyřlístku?

Autem po silnici č. 38 do Doks, odbočka na ulici Valdštejnská, po níž dojedete přímo k muzeu. Do Doks jezdí také autobusová a vlaková doprava, docházková vzdálenost je max. 20 min. 

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V Doksech je řada možností občerstvení. Místní Infocentrum najdete na náměstí Republiky.

Parkování

Parkování na ulici u muzea, nebo na parkovišti u Tyršových sadů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zejména rodičům s dětmi je určena naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku. Začíná v Doksech, vede po žlutě značené turistické trase kolem Máchova jezera a je dlouhá přibližně 15 km. Nachází se na ní tři zastavení, na kterých se můžete dozvědět mnoho zajímavého a samozřejmě si také odpočinout. Tabule mají podobu čtyřlístkového komiksu. Před tím, než vyrazíte, je dobré si zakoupit ilustrovaného průvodce, který obsahuje omalovánky a soutěžní otázky. Kdo správně splní všechny úkoly, které na stezce na návštěvníky čekají, dostane po návratu v muzeu nebo v Infocentru v Doksech zaslouženou odměnu. Pokud jste si vyrazili do muzea bez dětí, můžete po prohlídce pokračovat návštěvou nedalekého památníku K. H. Máchy, zamířit na některou z pláží Máchova jezera nebo se vydat na nedaleký hrad Bezděz,

Základní údaje

Kontaktní údaje

Valdštejnská 183
Doksy 47201
+420 773 556 211
ctyrlistek@kulturadoksy.cz
muzeumctyrlistek.cz

Štítky

  • Zábavné
  • pro rodiny s dětmi
  • Vyzkoušeli jsme
  • Zabavní centra
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.