Protržená přehrada Desná - připomínka smutné historie

Albrechtice v Jizerských horách, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Protržená přehrada Desná v Jizerských horách je připomínkou toho, jak se dobrý sluha - voda, může proměnit ve zlého pána.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. července 2020

Vzpomínky, ze kterých mrazí

Práce na přehradě byly dokončeny v listopadu roku 1915. Pouhých deset měsíců čekala spoutaná voda Bílé Desné na chvíli, kdy protrhne hráz přehrady a zaplaví obec Desnou.  Síle vody napomáhalo množství dřeva, které bylo uskladněno u velké vily, kterou spolu s ním vodní proud vzal jako první a které velkou silou naráželo do všeho, co mu stálo v cestě.

Důsledky byly katastrofální.

Zahynulo více než šest desítek lidí, přes třicet domů bylo naprosto zničeno a u téměř sedmdesáti dalších došlo k vážnému poškození stavby. Přehrada, která měla bránit povodním, přinesla spoustu zmaru a nechvalně se zapsala do historie našich přehrad.

Prohlédněte si dokument o této neblahé události:

Naučná stezka dnem přehrady

U příležitosti osmdesátého výročí tohoto neštěstí byla protržená přehrada prohlášena v roce 1996 kulturní památkou. Vidět tu můžete zbytky hráze a šoupátkovou věž a seznámit se s historií zaniklé přehrady prostřednictvím naučné stezky s několika zastávkami, která místem původní přehrady prochází. V obci Desná můžete spatřit kámen, který tehdejší voda přivalila. Je na něm umístěna tabulka s vyčíslenými škodami.

Tipy na ubytování

Kudy k protržené přehradě a k památnému balvanu?

Protržená přehrada leží na trase žluté turistické značky z Josefova dolu směrem k osadě Jizerka. Od vlakového nádraží se vydáte po žluté trase a po přibližně 4,2 km se dostatenete k bývalé přehradě. Zpět se můžete vydat po zelené trase přes Bučinu do Albrechtic a následně zpět do Josefova dolu po málo frekventované silnici.

Občerstvení

U přehrady je stánek s občerstvením. Nicméně doporučujeme si s sebou vzít vlastní občerstvení, pro případ, že bude zavřeno.

Poloha přehrady na mapě

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Technické památky
  • Přírodní památky
  • pro dva
  • Přehrady
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.