Exkurze do vodní elektrárny na Dalešické přehradě

Kramolín, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.8/10
Autor fotky: Zeo CC BY-SA 3.0

Pokud vás zajímají vodní elektrárny, jeďte se podívat do Kramolína na Třebíčsku. Přečerpávací vodní elektrárna na Dalešické přehradě pořádá exkurze pro veřejnost.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. července 2021

O vodní elektrárně

Vodní elektrárnu Dalešice na řece Jihlavě najdete v katastru obce Kramolín pod hrází vodní nádrže Dalešice. Přehrada Dalešice byla vybudována v souvislosti s výstavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Součástí vodního díla jsou nádrž v Dalešicích, vyrovnávací nádrž Mohelno, přečerpávací elektrárna Dalešice a průtočná vodní elektrárna Mohelno. Strojovna elektrárny Dalešice obsahuje 4 Francisovy turbíny. Veškeré informace k prohlídkám dostanete ve zdejším Informačním centru.

Exkurze je zdarma, trvá dvě hodiny

Exkurze je zcela zdarma a trvá zhruba dvě hodiny. Během této doby se o vás postará profesionální průvodce. Během komentované prohlídky navštívíte výrobní prostory elektrárny, prohlédnete si různé modely a zhlédnete film o vodních elektrárnách. Na výběr je ze dvou možností:

  • Exkurze A začínají vždy v 9, 11.30 a 13.30 hodin. Zúčastnit se jich můžete od 12 let věku. Tyto exkurze vás zavedou do provozu elektrárny.
  • Exkurze B začínají vždy v 9 a v 10 hodin. Jsou určené pro ty z vás, kteří přijíždíte s dětmi do 12 let. Součástí není prohlídka provozu elektrárny.

Upozornění

Na exkurzi se doporučuje pevná obuv.

Lodí po přehradě

Dalešická přehrada nabízí rekreační vyžití. Můžete si ji užít třeba z paluby lodě Horácko, která vyplouvá z přístavu Kramolín. Přepravuje i kola. Můžete s ní plout kolem celé přehrady.

Občerstvení

Můžete navštívit Krčmu nad přístavem v Kramolíně.

Parkování

U elektrárny je k dispozici parkoviště. Při příjezdu na parkoviště setrvejte na místě, dokud pro vás nepřijde průvodce.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více