Dalešická přehrada

Slavětice, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.7/10
Autor fotky: dalesickaprehrada.cz

Výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice se vám bude líbit. Můžete využít lodní dopravu a vystoupit na různých zajímavých místech, kde jsou zastávky. Dokonce i na zřícenině hradu, která stojí na nepřístupném ostrově.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Hlavní a vyrovnávací nádrž

Vodní dílo Dalešice vzniklo na řece Jihlavě. Bylo zatopeno 29 km toku a pod hladinou zmizelo jedno z nejkrásnějších údolí jihozápadní Moravy. Přehrada má hlavní nádrž u Kramolína, kde byla v roce 1977 vytvořena její hráz. Další částí je vyrovnávací nádrž u Mohelna.

Vodní nádrž slouží mnoha účelům

Určitě vás bude zajímat, že přehrada nevznikla jen tak, ale pro řadu rozmanitých účelů. Zásobuje atomovou elektrárnu Dukovany, chrání před povodněmi, zajišťuje vodu pro závlahu pozemků, dále vodu pro průmyslovou výrobu, zlepšuje hygienické poměry na toku řeky Jihlavy. Je na ní vybudována přečerpávací vodní elektrárna Dalešice.

foto: dalesickaprehrada.cz

Je zde co dělat. Upoutá vás krása přírody i dvě zříceniny

Okolí přehrady mají samozřejmě rádi turisté a určitě se zalíbí také vám. Je malebné a romantické. Když se podíváte podrobněji na stráně, které přehradu lemují, uvidíte, že jsou příkré a místy až 100 metrů vysoké. Nalákají vás zříceniny dvou hrádků – Kozlova a Holoubka. Ke zbytkům hradu Kozlov, který je na ostrově, se dostanete lodí. Z vrcholu Kozlova, který vznikl v 16. století, si prohlédnete  zákruty přehrady nejlépe. Dohlédnete i na okolní lesy, které na vysokých stráních rostou.

foto: dalesickaprehrada.cz

Ideální místo pro rybáře

Pokud rádi rybaříte, určitě si najdete u přehrady vhodná místa, kde si užijete svého koníčka. Kolem přehrady žije řada ohrožených druhů zvířat. Uvidíte volavky, labutě, divoké kačeny, ale dokonce i orly.

Objeďte přehradu na kole. Kolem vodního díla vedou cyklotrasy

Rozvoj turistiky je zde znát na každém kroku. Síť cyklotras najdete v mikroregionech, zvláště pak na Horácku. Značených tras je tu dostatek a v každé obci na ně najdete upoutávku. Rozmístěné jsou informační panely a mapami vyznačených cyklotras a cyklostezek.

Koupání v přehradě je velmi oblíbené

Na několika místech u Dalešické přehrady jsou pláže, kterých můžete využít k rekreaci. Pod Koněšínem je travnatá i písčitá pláž, v Kozlanech objevíte pláž V Lavičkách a v kempu se nachází Hartvíkovická pláž.

foto: dalesickaprehrada.cz

Z vyhlídek se podíváte do kraje

Vodní plochu lemují vyhlídky. Ze všech se můžete kochat krásnými výhledy nejen na přehradu. Jsou to například dvě vyhlídková místa u Kozlan, vyhlídková místa u Třesova, u pozůstatků hradu Kokštejn, na Wilsonově skále, vyhlídky u Stropešína, Dvořákova vyhlídka, vyhlídka Třebenice, Halířka, Koněšín, Kozí skála a další.

foto: dalesickaprehrada.cz

Určitě nevynechte plavbu lodí 

Na přehradě je od dubna do října k dispozici lodní doprava, kterou se nejlépe dostanete tam, kam chcete. K lodním zastávkám se dostanete po vyznačených cyklotrasách. Pravidelná lodní linka jezdí na trase Kramolín - Dalešice - Autokemp Wilsonka - Třesov - Koněšín. Loď přepravuje kola. Pojme jich 20.

foto: dalesickaprehrada.cz

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete například v Restauraci Wilsonka v autokempu, v Restauraci Outulný v Hartvíkovicích, v Restauraci Mohelenský Dvůr, v Restauraci  U Bohouše ve Slavěticích. 

Kde zaparkovat

Parkovat se dá na parkovištích u přehrady v Kramolíně. To je nejstrategičtější, protože odtud vyjíždějí lodě po přehradě.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pro informace je nejlepší dojít do elektrárny
Nejvíce informací a technických zajímavostí se o přehradě dozvíte na exkurzi přečerpávací vodní elektrárny v Dalešicích. Elektrárna má svým výkonem 450 MW a rychlostí najetí 60 sekund na plný výkon nezastupitelnou úlohu při regulaci výkonu celostátního energetického systému i jako okamžitá poruchová rezerva. Na exkurzi můžete přijít i s dětmi. Vyberete si ze dvou typů návštěvy, co budete chtít vidět. Elektrárna má i vlastní informační středisko.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.