Muzeum nové generace

Žďár nad Sázavou, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10

Ve Žďáru nad Sázavou objevíte nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Čeká vás unikátní multimediální zážitková expozice. V Muzeu nové generace poznáte příběh bývalého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských i rukopis slavného architekta Santiniho.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Čeká na vás multimediální expozice

Návštěva Muzea nové generace vás prostřednictvím multimediální expozice dovede k pochopení dnešního zámku, Poutního kostela sv. Jana Napomuckého na Zelené hoře i širokého okolí. V expozici spatříte zážitkové prvky a sbírkové předměty, které zapůjčila různá muzea. Žďárské muzeum má nejmodernější audiotechniku a videotechniku. Bylo postaveno ve dvou rekonstruovaných patrech bývalého zámeckého pivovaru. Na vlastní kůži zažijete téměř 800 let starý příběh. Vaše děti způsob prezentace doslova uchvátí.

foto: zamekzdar.cz

Octnete se v době středověku s mnichy 

Během prohlídky v prvním podlaží muzea vstoupíte do středověkých temných hvozdů, kde mniši vybudovali první klášter. Poznáte, jak vypadal den v životě mnicha. Objevíte krásu cisteriánského umění.

Muzeum nabízí i komentované prohlídky celého areálu.

Dobra rozkvětu, baroko a Santini

Pak se v druhém podlaží díky kaleidoskopu přesunete do doby prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury. Čeká vás sonda do období baroka. Seznámíte se s výraznou osobností kláštera opatem Vejmluvou, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichela. A nakonec proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tam se poté, vyzbrojeni vědomostmi, můžete vydat na výlet.

foto: zamekzdar.cz

Tipy na ubytování

Prohlídková trasa Po stopách Santiniho v zámku

V nynějším zámku, kam vás muzeum nasměruje, zažijete cestu, zažijete příběh. Uvidíte nejzajímavější místa bývalého cisteriánského kláštera, v jehož prostorách zámek sídlí. Poznáte život v cisteriánském řádu. Vstoupíte do osobního sídla opata. Navštívíte baziliku Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše. Projdete se konventem, nahlédnete do studniční kaple a objevíte původní sádky ze 13. století.

foto: zamekzdar.cz

Kde se občerstvit

V muzeu je k dispozici kavárna s domácími dobrotami a obchod se suvenýry.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na Parkovišti Žďár nad Sázavou zámek. Od parkoviště k cíli je to 90 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Muzea nové generace na Zelenou horu
Pouhých 500 metrů po žlutě značené trase půjdete od muzea k Poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Je dílem slavného architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichela. Kostel je považován za jeho nejzralejší a nejvšestrannější počin. Určitě svou krásou uchvátí i vás. Uvidíte, že kostel je vystavěn na pěticípém půdorysu. Do areálu můžete vejít pěti vchody. V chrámu uvidíte pět kaplí s pěti oltáři. Na hlavním oltáři si můžete prohlédnout pět hvězd a pět andělů. Dominantou kopule kostela je dále velký červený jazyk, který je symbolem vítězného meče mučedníka Jana. Tvar jazyka mají i okna v lucernových kaplích nad vstupními vestibuly.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.