Muzeum české vesnice

Peruc, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Areál zámecké zahrady v Peruci na Lounsku ukrývá v budově barokní sýpky z roku 1876 zajímavé muzeum, které návštěvníky seznamuje s rozličným nářadím a předměty nezbytnými pro běžný život našich předků. Zavede vás o řadu let nazpět a ukáže, jak se dříve na českém venkově žilo.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Pane učiteli, prosím!

V expozici uvidíte nejrůznější „udělátka“, která naši předkové běžně používali. Ve sklepení si prohlédnete zemědělské stroje, které vám v dnešní přetechnizované době mohou připadat tak trochu archaické. Není bez zajímavosti, že mnohé z exemplářů si zde můžete sami vyzkoušet. Expozice domácích spotřebičů zahrnuje dobové pračky, šicí stroje a různé nářadí a náčiní. Doslova lahůdkou je možnost nahlédnutí do částí dobových obydlí. Vydáte se tak na návštěvu do kuchyně a jídelny zařízené dobovými předměty, nahlédnete do ložnice a navrátíte se do svých dětských let pohledem do školní třídy s lavicemi a učitelským stolem.

Kdyby věci mohly hovořit…

V expozici věnované řemeslům jejím prostřednictvím nahlédnete „pod pokličku“ například ševcům či včelařům. Druhá část prostor zaujme spíše děvčátka a jejich maminky, neboť je věnována dětským kočárkům pro miminka a panenky. Na závěr si můžete prohlédnout expozici nazvanou Štíty a okna. Značná část sbírky vznikla z darů obyvatelů obce a okolí a každý z předmětů má svou vlastní historii. Jen škoda, že předměty nemohou mluvit. Kdo ví, co všechno by neprozradily o době, kdy byly stejnou vymožeností, jako v té dnešní jsou nejrůznější elektronická zařízení.

Vlakem do muzea

Vlakové nádraží v Peruci je vzdáleno 1,4 km od muzea. Trasa na mapě

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete u zámku.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Peruc je sice nevelká obec, ale bohatá na historii. Prohlédněte si romantickou Boženinu studánku, u které sličná Božena právě prala prádlo, když ji zde objevil kníže Oldřich. Vidět můžete také tisíciletý dub, kde se Oldřich s Boženou scházeli. Zdejší místo měl v oblibě slavný malíř Emil Filla a v prostorách peruckého zámku je mu věnována pamětní síň. Pěkná je procházka nedalekým městečkem Mšené Lázně. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Peruc 386
Peruc
+420 722 110 784
info@peruc.cz
peruc.cz

Štítky

  • Naučné
  • Muzea
  • když prší
  • pro dva
  • Výlety
  • pro seniory
  • Technická muzea
  • pro vozíčkáře
  • Lidová řemesla
  • pro rodiny s dětmi
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.