Schwarzenberský plavební kanál

Nová Pec, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Schwarzenberský plavební kanál se vine šumavskou přírodou ve svahu Plechého a Trojmezného, nedaleko Lipenského jezera. Blíže se s ním můžete seznámit zejména na naučné stezce, která začíná v Jeleních Vrších a končí v Raškově pod Novou Pecí.

Autor článku: Radomír Němeček, 23. března 2020

Dřevo pro císařské město

Unikátní vodní dílo, které je zapsáno na seznamu nemovitých kulturních technických památek, sloužilo ke splavování dřeva z nepřístupných šumavských lesů k řece Große Mühl, odkud pak putovalo po Dunaji do Vídně. Kanál je dlouhý celkem více jak padesát kilometrů. Nejprve vzniklo prvních čtyřicet kilometrů, ke kterým o tři desítky let později přibyl zbývající úsek. Celý Schwarzenberský plavební kanál zaujme nejen svou délkou a provedením, ale rovněž architektonicky zajímavými vstupními portály a řadou zajímavostí. Patří mezi ně například Rosenauerova kaplička v místě, kde křížení s Jezerním potokem, kamenná lavička, akvadukt u Rossbachu a řada dalších. Autorem tohoto mimořádného díla byl inženýr Josef Rosenauer, kterému zásobování Vídně dřevem přineslo jmenování čestným občanem tohoto města.

Splavování dřeva si můžete vyzkoušet na vlastní kůži

Devět kilometrů dlouhá naučná stezka začíná na parkovišti v Jeleních Vrších u dolního portálu tunelu. Čtyři informační panely vás seznámí s historií kanálu, kraje a krásnou šumavskou přírodou. Stezka končí v Raškově pod Novou Pecí, kde je k dispozici také pohodlné parkoviště a motorizovaní návštěvníci tak mohou zamířit po stezce oběma směry. Na kanále probíhají ukázková plavení, která jsou vždy velkým zážitkem. Bývají součástí akce „Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanále“, při které zde setkávají folklorní soubory z jižních Čech, Rakouska a Bavorska. Jsou připomínkou dob, kdy lidé tvrdě pracující na kanále ve chvílích odpočinku na břehu kanálu zpívali, tančili a vesele se bavili. Při této akci můžete shlédnout navíc i ukázky tradičních lidových řemesel. Ukázku plavení dřeva s odborným výkladem a možností zapojit se vhazování dříví je však možno dohodnout i mimo dobu konání této akce. Na výběr je malá a velká ukázka, trvají 90 – 120 minut a podrobnosti včetně ceny najdete na www.schw-kan.com v rubrice „Termíny“.

Otevírací doba

Sezóna na kanále začíná vždy na jaře v květnu. 

Tipy na ubytování

Parkování

Veřejné placené parkoviště nelzente v obci Jelení vrchy.  

Kudy ke kanálu?

Od Lipna na Přední Výtoň, vpravo na Frýdavu, po Pravobřežní silnici na křižovatku Kyselov, dále vlevo na Aigen a poté po rakouském území po Krumauer Straße (Krumlovská silnice) nebo na Jelení vrchy

Poloha na mapě

Tip na výlet

Více se o Schwarzenberském kanále dozvíte v muzeu, které se nachází v obci Chvalšiny. K vidění je zde dokonalý model celého díla, exponáty vztahující se k osobě Ing. Rosenauera. A zde najdete další tipy na výlety na Šumavě.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.