Rozhledna sv. Markéty

Dlažov, Šumava a Lipno
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Rozhledna sv. Markéty se nachází u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní. Najdete ji na kopci Dlažov (642 m n.m.). Vysoká je 25 metrů.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. listopadu 2020

U rozhledny je krytá terasa

Vyhlídková věž je dřevěná, byla postavena na železobetonovém podstavci. Na vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve výšce 19,2 m, budete stoupat po ocelovém točitém schodišti, vede tam 94 schodů. Vyhlídka je čtvercová , zastřešená, můžete z ní pohlížet do všech světových stran. Uvidíte Domažlicko, Klatovsko, nabízejí se i pohledy na šumavské vrcholy. Spatříte Velký a malý Ostrý, Nýrskou přehradu, věž Bolfánek na vrchu Žďár nebo na západě vrch Čerchov. Krytá terasa, která se u rozhledny nachází, umožňuje turistům úkryt před nepřízní počasí.

foto: Krabat77

Vedle rozhledny je poutní kaple

Poutní kaple v novogotickém stylu z roku 1886, která se nachází v bezprostřední blízksoti rozhledny, je zasvěcena Markétě. Věžičku kaple i věžičku rozhledny spatříte zdaleka, zvláště, pokud pojedete z Klatov směrem na Domažlice. Už dříve stávala vedle kaple dřevěná rozhledna, ale museli ji z bezpečnostních důvodů odstranit a postavit novou rozhlednu. Kapli si můžete prohlédnout. Každý rok se se tady konají v červenci na svátek sv. Markéty poutě.

Pro děti

V areálu rozhledny je pro děti přichystané hezké dětské hřiště.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Svačinu a pití si vezměte na rozhlednu s sebou. Na oběd si můžete dojet třeba do 11 km vzdálených Klatov. Například hned na okraji města, kde se nachází obec Beňovy, katastrálně patřící pod Klatovy. Potěší vás tam stylový Country steak restaurant.

Upozornění

Rozhlednu můžete navštívit celoročně, nedoporučuje se pouze výstup při sněhu a náledí.

Jak na rozhlednu

  1. Automobilem - zaparkujete na parkovišti Pod Markétou. K rozhledně půjdete pěšky od parkoviště pouhých 524 m po žlutě značené turistické cestě. Trasa na mapě
  2. Vlakem - vystupte v železniční stanici Pocinovice a odtud půjdete 4,6 km pěšky až k rozhledně. Část cesty vede po zelené trase po křížové cestě Dobrá voda ke kapli Panny Marie Bolestné a dále po žluté trase až do k rozhledně. Trasa na mapě 
  3. Na kole - k rozhledně se bez problémů dostanete i na kole.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zřícenina tvrze Beňovy v Klatovech
V Klatovech si můžete udělat výlet ke zbytkům tvrze. Nachází se v části Klatov Beňovy. Pochází z druhé poloviny 15. století, později byla stavba renesančně a barokně upravena. Budova byla dlouho neudržovaná, využívaná však zemědělským družstvem. Pak se začala hroutit a po roce 1989 se zčásti zřítila. Tvrz je volně přístupná. Najdete ji v trojúhelníku ohraničeném silnicí a cestou ke Slunečnému Mlýnu. Uvidíte jihozápadní část hospodářských budov v místě vybíhajícího skalního ostrohu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.