Šolcův dům

Liberec, Liberecko, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Architektonický skvost lidového stavitelství severočeského města Liberce se nachází téměř v samém jeho centru. Je jím tak zvaný Šolcův dům, který si nechal postavit úspěšný obchodník s plátnem Jan Bedřich Šolc v roce 1774, což dokládá i letopočet vyrytý na trámu v objektu.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Krásný a praktický

Krásný Šolcův dům je vystavěn ze dřeva a jeho patro podepírají obloukově vyřezávané podstávky. Starobylý objekt, jehož průčelí směřuje k ulici a k řece, zakrývá břidlicová střecha. Zajímavostí je složitá tesařská konstrukce krovu, která je zesílená tak, aby dokázala unést zatížení uskladněného plátna a látek. 

Zvítězil zdravý rozum

Dům postupně vystřídal několik majitelů, pod jeho střechou jeden čas žila i bohatá rodina Tschörnerů, kteří vlastnili továrnu na výrobu suken. Postupem času však dům ztrácel na důležitosti a v osmdesátých letech byla jeho existence vážně ohrožena v souvislosti s výstavbou libereckého kulturního domu. Naštěstí zvítězil zdravý rozum, dům byl coby památka lidového stavitelství Liberce 18. století zachráněn a navíc se dočkal rozsáhlé rekonstrukce, při které byly mimo jiné odstraněny různé přístavby a doplňky, jež nebyly v souladu s původním stavem domu. Jeho okolí získalo parkovou úpravu a Šolcův dům získal zpátky svou původní krásu. V současné době v objektu sídlí nyní Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.

Prohlídky domu se bohužel nekonají a objekt je veřejnosti nepřístupný. 

Občerstvení

Posezení v blízkosti Šolcova domu nabízí např. restaurace Domu kultury, řadu možností občerstvení najdete v OC Forum.

Tipy na ubytování

Kudy k Šolcovu domu?

Památný dům se nachází v blízkosti známého obchodního centra Forum, hned vedle Domu kultury. Příjezd po ulici Milady Horákové a dále ul. Blažkově. Nedaleko domu leží parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Z Liberce se můžete vydat na vrchol Ještědu. Na místo dostanete autem, pěšky, nebo lanovou dráhou. Autem zamíříte jednoduše dle ukazatelů směr Ještěd a pojedete kolem parkoviště u dolní stanice lanovky až na lesní křižovatku Semerink, kde se dáte směrem na Pláně. Při cestě pěšky zamiřte ke konečné zastávce tramvaje v Liberci-Horním Hanychově a dejte se po modré TZ. Lákavá cesta lanovkou začíná u konečné zastávky tramvaje v Horním Hanychově, kde se nachází stanice lanovky, která vás vyveze do horní stanice na vrcholu hory.

Základní údaje

Kontaktní údaje

U Jezu 96
Liberec 46001
+420 482 428 999
aopkcr@nature.cz
www.jizerskehory.nature.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.