Zřícenina hradu Košťálov

Jenčice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Hrad Košťálov leží jen několik málo kilometrů západním směrem od Lovosic. Jeho zřícenina stojící na mohutné skalní kupě, která se řadí k dominantám Českého středohoří je vidět již zdaleka a dominuje obci Jenčice.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. dubna 2020

Tajemství vzniku hradu Košťálov

Dodnes se neví, kdy přesně a kdo hrad vystavěl. Ve hře jsou Vartemberkové, Házmburkové,  Slavětínští i Kaplířové ze Sulevic. Jedno je jisté – právě Kuplířovi měli hrad na počátku 15. století v držení a čelili zde obléhání husitů. Později dal tento rod přednost pohodlnější tvrzi pod hradem, jehož objekt pak postupně chátral. Za třicetileté války byl již pustý.

Romantika a panoramatické výhledy

Z původního hradu zůstaly zachovány zbytky věžovitého paláce, které tvoří nepřehlédnutelnou kulisu vrchu, na kterém stojí. V předhradí pak můžete vidět nevelké relikty zástavby a ohrazení. Každopádně se jedná o velmi romantické místo podněcující fantazii návštěvníků. Pro milovníky zřícenin historických objektů je ruina hradního paláce hradu Košťálov opravdovou lahůdkou a navíc toto místo nabízí nádherné panoramatické výhledy.

Občerstvení

Pochutnat si můžete v restauraci penzionu U Havlů, který najdete v Třebenicích na Zimmerově ulici.

Kudy na Košťálov?

Od Třebenic po červené turistické značce, Boreč s hradem spojuje značka žlutá.

Přístupnost

Celoročně volně přístupné

Parkování

Volné parkování v Třebenici

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se do nedalekých Třebenic, kde se nachází Muzeum českého granátu. Zdejší expozice vám představí těžbu a zpracování granátu, granátové šperky, třetí největší český exponát a také unikát - šperky Ulriky von Levetzow, která byla velkou láskou básníka J. W. Goetha. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.