Zámek Zbiroh

Zbiroh, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Zámek Zbiroh leží v rokycanském okrese Plzeňského kraje, obklopen svěžími křivoklátskými lesy. Je znám jako zámek tří císařů, neboť mezi jeho majiteli byli Karel IV., Rudolf II. a Zikmund Lucemburský.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. dubna 2020

Zbiroh – nejen Přísně tajné!

Zámek je veřejnosti přístupný až od roku 2005, neboť místo, kde stojí, bylo dlouhou dobu nepřístupnou vojenskou zónou, kterou využívala armáda. Dokonce v něm sídlilo tajné pracoviště špionážní služby. To všechno je už dávno pryč. Dnes srdečně vítá hosty, aby si jej prohlédli, v zámecké krčmě zažili atmosféru dávných časů při středověké hostině s kejklíři, muzikanty a tanečnicemi a třeba se i ubytovali v zámeckém jižním křídle v některé z nádherných komnat. Zejména děti se mohou těšit z jízdy zámeckým vláčkem, který jede od brány parku k zámku.

18 let u malířského plátna

Zámkem vás provedou dva prohlídkové okruhy. První vás seznámí s historií sídla od jeho vzniku coby románsko-gotického hradu na konci 12. století až po dnešek. Prohlédnete si prostorný Muchův sál, ve kterém tvořil 18 let Alfons Mucha svou monumentální Slovanskou epopej, Strousbergův salonek, Zednářský salonek se zednářskými ceremoniemi či Secesní salonek s Muchovou tvorbou. Prohlédnete si nálezy z hradní studny a řadu vzácných uměleckých předmětů, mezi kterými je i vyhlášená kopie Lukánské desky, která je autoportrétem Leonarda da Vinciho a získáte zajímavé informace o historii templářského řádu.

Tajemství a husí kůže

Druhý okruh je věrný svému názvu – „Okruh za tajemstvím“ a zavede vás do míst, ve kterých mnohdy naskakuje husí kůže. Projdete si Ermitáž, místnost proslulou tajnými rituály nacistických skupin i Kobku sloužící jako vězení, která byla posledním domovem vlastizrádců a nejvyšších představitelů stavovského povstání. Vystoupáte na útočištní věž, prohlédnete si hradní kapli Nanebevzetí Panny Marie s původními gotickými freskami a navštívíte prostor hradní studny hluboké neuvěřitelných 163 metrů.

Ve Zbirohu na náměstí najdete informační centrum a možnost občerstvení.

Tipy na ubytování

Pro děti

V areálu zámku je pro děti i dospělé lanové centrum, kde si můžete vyzkoušet fyzickou zdatnost.

Občersvení

Velké možnosti výběru občerstvení jsou v centru města Zbiroh nebo můžete posedět v zámecké restauraci.

Jak strávit ve Zbirohu celý den

Ve Zbirohu můžete strávit celý den. Návštěvu zámku spojte s výletem na nedalekou vyhlídku "Čertova skála" kam se dostanete od zámku po červené trase. Cestou můžete navštívit expozici požární ochrany a hned naproti posedět a občerstvit se v hostinci Lesanka s letní terasou a menším dětským hřištěm.

Parkování

Placené parkoviště v areálu zámku.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se za poznáním dalších zajímavých památky kraje, kterou je hrad Točník a zřícenina hradu Žebrák. K oběma památkám dojedete autem, nebo se můžete vydat pěšky po značené trase přes Týček, rozcestí Na Chrástech a Pod Holým vrchem do Točníku. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.