Skanzen - Muzeum lidových staveb v Kouřimi

Kouřim, Kutnohorsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.6/10
Autor fotky: Regionální muzeum v Kolíně

Středočeský skanzen v Kouřimi je jediný u nás, který shromažďuje památky lidového stavitelství z území celé republiky. Díky tomu je možné shlédnout a porovnat rozličné typy regionální architektury. Vedle toho poklidné malebné místo návštěvníkům nabízí pěknou procházku zdejším areálem a vidět tu je možné i některá z domácích zvířat.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

50 žebřiňáků ve stodole

Kouřimský skanzen je součástí Regionálního muzea v Kolíně. K vidění je tu několik větších obytných a hospodářských objektů a různé drobné památky. Prohlédnout si můžete například mohutnou stodolu z Durdic u Votic s doškovou střechou, která dokázala pojmout až padesát žebřiňáků s obilím, hospodářskou usedlost a špýchar z Budče u Ledče nad Sázavou, obytný dům statku z Týřovic na Rakovnicku a další.

foto: Regionální muzeum v Kolíně

Jedinečnost národopisných pořadů

Kouřimský skanzen si oblíbili také filmaři. Natáčely zde scény například k pohádce Nesmrtelná teta, Jak si zasloužit princeznu, Peklo s princeznou a mnohé další. Kromě stálých expozic zve kouřimský skanzen návštěvníky na celou řadu akcí a národopisných pořadů. V dubnu to bývá Smrtná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Před Filipojakubskou nocí. V červnu se můžete účastnit Letnic, po celé léto navštívit Řemeslné pohádkové léto. Na podzim a v zimě jsou to pak Svatohavelské císařské posvícení, Mikulášská, Adventní neděle a také Tříkrálová koleda. Přesný rozpis akcí najdete na webu skanzenu. 

foto: Regionální muzeum v Kolíně

Kde se občerstvit

Ve městě je možnost občerstvení například v restauraci Paluba nedaleko kostela. Na náměstí je vyhlášené řeznictví Sojka, kde si také můžete dobře pochutnat.

Vlakem do skanzenu

Železniční stanice Kouřim je vzdálena 2,5 km od skazenu. Cestou se projdete i přes centrum města. Trasa na mapě

Parkování 

Zaparkovat můžete na velkém parkovišti u skanzenu nebo ve městě u náměstí.

Poloha na mapě

Tip na další výlet

Zastavte se v Kouřimi. Na zdejším náměstí se nachází podstavec s leštěnou deskou a drátěným modelem Zeměkoule, který je geografickým středem Evropy. Při dolním konci náměstí stojí Muzeum Kouřimska, kostel sv. Štěpána a zvonice, jejíž zvláštností jsou zvony umístěné srdcem vzhůru.   V Muzeu Kouřimska je návštěvnicky atraktivní model středověké Kouřimi a v kostele sv. Štěpána je historicky a umělecky nejcennější a zároveň velmi atraktivní krypta sv. Kateřiny. V parku napravo u kostela si můžete prohlédnout pozůstatky městského opevnění. U vchodu do parku je umístěno několik herních atrakcí pro děti. Ulička za kostelem míří k bývalému mlýnu, od kterého vede naučná stezka přes vodu ke skále a dále nahoru a úvozem k Lechovu kameni, opředenému pověstí o pokladu pod ním ukrytém. Celou pověst vám prozradí informační panel a jiný vám ukáže cestu dál, k místu kde stávalo hradiště a dalším zajímavostem.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.6/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.