Zřícenina hradu Žebrák

Točník, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Václav Štorek CC BY-SA 4.0

Věž zříceniny gotického hradu Žebrák se vypíná nad obcí Točník na okraji křivoklátských lesů. Spolu s nedalekým hradem Točník je častým výletním cílem této oblasti.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Prohlédněte si pozůstatky hradu a užijte si nádherné výhledy

Hrad stojí na skalnatém ostrohu, který obtéká Stroupinský potok. Z původního objektu se dochovala pro Žebrák typická vysoká válcová věž, která je přístupná ze starého hradního paláce po padacím můstku a romantici si tu tak přijdou na své. Další zachovalou částí je menší válcová věž, palác Krále Václava IV. a rozsáhlé opevnění. Nad hradním příkopem situovaným směrem na východ můžete vidět pozůstatky kaple sv. Apolináře a sv. Markéty.

Z hlavní věže se nabízí krásný výhled. 

Uvnitř paláce se skrývají modely hradu

Můžete nahlédnout do hluboké hladomorny a většinu hradních prostor si můžete volně projít. Pro návštěvu paláce a věže je zapotřebí mít zakoupenou vstupenku. V paláci se můžete prostřednictvím dvou modelů hradu seznámit s jeho podobou ve 13. a poté po přestavbě ve 14. století. K vidění je zbytek autentického pískovcového točitého schodiště. Informační panely vám spolu s dobovými pohledy prozradí mnohé o historii hradu.

Tipy na občerstvení

V obci Točník se nachází Bárka-Café Bar, kde se konávají rozličné akce. Občerstvit se můžete ve stylovém hostinci U Krále Václava IV nebo v restauraci U Rytířů.

Na hradě si můžete zakoupit pohledy, brožury a také turistickou známku č. 225.

Tipy na ubytování

Kudy na Žebrák?

  • Z Prahy po dálnici D5 na Plzeň, exit č. 34 – Hořovice a dále do obce Točník.
  • Vlakem trať Praha – Plzeň do železniční stanice Hořovice, odtud je to asi 7 km pěšky.
  • Autobusem - přímo do Točníku jezdí linkové autobusy z Berouna a Hořovic. Autobusová zastávka je vzdálena přibližně 400 metrů od hradu.

Parkování

Parkoviště se rozkládá asi 500 m od hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Výlet na hrad Žebrák spojte s návštěvou hradu Točník. Jsou od sebe vzdálené téměř „coby kamenem dohodil“. Na Točníku se můžete potěšit pohledem na zdejší dlouho očekávanou chloubu – dva huňaté a krásné medvídky.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Točník 1
Točník
+420 311 533 202
tocnik@npu.cz
hrad-zebrak.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.