Hrad Točník

Točník, Křivoklátsko, Střední Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Wolkenkratzer CC BY-SA 4.0

Asi dva kilometry od středočeské obce Točník leží na Zámeckém vrchu hrad Točník. Objekt je natolik zachovaný, že si jej lze snadno představit v době, kdy nádvořím halasily hlasy a za zdmi paláce přemýšlel Václav IV., král český a římský, o tehdejších konfliktech s panstvem.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. března 2020

Vydejte se do míst, kde žil král Václav IV.

Po vystoupání k hradu Točník a projití po dřevěném přístupovém mostě přes hradní příkop a první nádvoří vás přivítá klenutá brána s fortnou. Na druhém nádvoří se nachází do skály vytesaná 72 m hluboká hradní studna. Hlavní nádvoří vám nabídne pohled na Purkrabský palác, jehož interiér vám nastíní mohutnost této stavby, ve které můžete vidět dosud zachované krovy. V Královském paláci navštívíte jeho sklepení i komnaty krále, kde je k vidění vedle působivých, byť střídmě vybavených interiérů i hradologická expozice a jediný dochovaný předmět z původního vybavení hradu – velká gotická truhla.  Při prohlídce navštívíte kapli sv. Bartoloměje, působivé hradní konírny s obloukovou klenbou, černou kuchyni s otevřeným ohništěm, projdete místy s relikty gotické kaple. Ve vstupní síni s renesančním trámovým stropem můžete obdivovat kamennou erbovní galerii zemí, kterým Václav IV. vládl a která bývala původně zasazena do průčelí vstupní brány prvního hradního nádvoří.

Zábava pro děti

Od konce listopadu 2013 se nové medvědárium pod hradem stalo domovem dvou mladých medvídků. Vídat zde můžete medvědí sourozence Agátu a Martina, které vychoval známý milovník přírody, režisér a scénárista pan Václav Chaloupek. S oběma medvídky natočil několik pořadů, mezi nimi i seriál Méďové na cestách. Dále je pro nejmenší přichystané pískoviště, naučná medvědí stezka, prase Čučo a další zvěřinec (kachny, ovce, kozy, prasata a králici)

Na Točník i za zábavou!

Na hradě bývají pořádány rozličné kulturní akce. Můžete zde vidět ukázky dobové zábavy, středověké jarmarky, hudební a taneční produkce, řemeslné dílny a mnohé další. O aktuálním programu hrad informuje na svých webových stránkách.

Tipy na ubytování

Tipy na občerstvení

Na hradě je o víkendech v hlavní sezóně (červen - září) otevřen stánek. V obci Točník se nachází Bárka-Café Bar, hostinec U Krále Václava IV a  restaurace U Rytířů (u hřiště).

Na hradě si můžete zakoupit pohledy, brožury a také turistickou známku č. 225.

Kudy na Žebrák?

  • Z Prahy po dálnici D5 na Plzeň, exit č. 34 – Hořovice a dále do obce Točník.
  • Vlakem trať Praha – Plzeň do železniční stanice Hořovice, odtud je to asi 7 km pěšky.
  • Autobusem - přímo do Točníku jezdí linkové autobusy z Berouna a Hořovic. Autobusová zastávka je vzdálena přibližně 400 metrů od hradu.

Parkování

Parkoviště se rozkládá asi 500 m od hradu.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Doslova naproti hradu Točník se vám nabízí možnost navštívit druhý z dvojice gotických královských hradů, zříceninu hradu Žebrák. Zřícenina je ve stejné obci Točník, kde navíc v budově bývalé školy můžete navštívit Městské muzeum s galerií malíře Jaroslava Hněvkovského, autora kreseb s indickými náměty.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.