Výlet k prameni Labe

Špindlerův Mlýn, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.4/10

Tento výlet k pramenům Labe vede nádhernou vysokohorskou přírodou, před vámi se otevřou známé krkonošské scenérie, jedná se o jednu z nejhezčích tras Krkonošském národním parku.

Autor článku: Radomír Němeček, 12. prosince 2019

Autobusem nebo autem dojedete na parkoviště Vítkovice v Horních Mísečkách a po pohodlné Masarykově horské silnici se projdete až k Vrbatově boudě (2,5 km). Tato silnice vznikla před 2. světovou válkou při  stavbě vojenských obranných zařízení na hřebenech Krkonoš. Historii předválečných opevnění dodnes připomínají malé betonové bunkry tzv. řopíky, se kterými se setkáte nejen na hřebenech Krkonoš, ale také v Podkrkonoší, v Orlických, Jizerských a Krušných horách.

První zastávka u Vrbatovy boudy 

Vrbatova bouda je sice v rekonstrukci, ale funguje zde kiosek, kde si můžete koupit občerstvení, mají tady turistické známky.  Od Vrbatovy boudy pokračujte směrem k Pančavským vodopádům, ale než se k nim vydáte, udělejte si malou odbočku k mohyle Hanče a Vrbaty.

Poloha na mapě

Na památku Hanče a Vrbaty

Pomník Bohumila Hanče je při cestě mezi Vrbatovou boudou a Pančavským vodopádem, v místech, kde byl vyčerpaný Hanč nalezen 24. 3. 1913 při lyžařském závodu v běhu na 50 km na hřebenech Krkonoš. Zemřel po převozu na Labskou boudu.  Václav Vrbata při pokusu o záchranu svého přítele umrzl v místech na dnešním Vrbatově návrší. Zde byla na jejich počest postavena v roce 1925 Mohyla Hanče a Vrbaty. Od mohyly se vraťte zpět na Bucharovu cestu a pokračujte směrem k Pančavským vodopádům.

Tipy na ubytování

Pančavské vodopády vás uchvátí   

Od mohyly vás zavede červená turistická trasa k pramenům Labe přes Pančavský vodopád (1,5 km) a před vámi se otevře pohled na náhorní plošinu Pančavské a Labské louky s rašeliništi. Během cesty překročíte říčku Pančavu, která je jedním z největších přítoků na horním toku Labe. Všimněte si zdejší vzácné vysokohorské flóry. Budete-li mít štěstí, v Pančavě můžete zahlédnout sivena amerického, který sem byl začátkem století vysazen. Také pohled na téměř dvousetmetrový vodopád Pančavy vám poskytne nevšední zážitek, stejně tak výhledy z Ambrožovy vyhlídky na skalnaté srázy Labských jam a do Labského dolu.  

A konečně k pramenu řeky Labe

Cesta po hraně Labských jam je přístupná pouze v létě a na podzim a dovede vás až k Labské boudě. Cestou se určitě stavte na Ambrožově vyhlídce. Pokud máte chuť na oběd či větší občerstvení, doporučujeme se zastavit právě zde. Odtud dojdete po červené trase asi po 1 km k pramenu Labe. Řeka pramení v rašeliništích Labské louky, ovšem toto místo je veřejnosti nepřístupné. Je zde však  symbolické prameniště, kde jsou umístěné skruže s přítokem i odtokem vody a kamenná stěna s barevnými  erby 26 významných měst, jimiž Labe protéká. Místo zdobí i dřevěná socha alegorie vody. Kdysi tudy dokonce vedla významná obchodní solná zemská stezka, tzv. Česká stezka, spojující Čechy a Slezsko. Ke zpáteční cestě doporučujeme zvolit kratší cestu k Vrbatově boudě a dále úbočím Krkonoše až na Horní Mísečky (5 km). Celou trasu zhruba 12 km ujdete asi za 4 hodiny. 

A jak zpět do Horních Míseček?

Od pramene Labe se vydejte po “České cestě” přes Pančavskou louku U čtyř pánů do Horních Míseček.

Zobrazení trasy na mapě

Další tipy na výlet
Pokud hledáte další tipy na výlety v Krkonoších, tak u nás na webu jich máme spousty, včetně i zajímavé nabídky ubytování ve Špindlerově Mlýně. Stačí si jen vybrat a vyrazit na výlet do Krkonoš.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.4/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více