Modrý důl

Pec pod Sněžkou, Krkonoše a Podkrkonoší
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10

Ve východní části Krkonoš se mezi Širokým hřbetem a Studniční horou nachází Modrý důl. Je vzdálený asi 3,5 km od Sněžky a 3 km  od horského městečka Pec pod Sněžkou. Toto nádherné  zhruba 2,5 km dlouhé horské údolí ledovcového původu patří mezi nejnavštěvovanější lokality Krkonoš.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. května 2020

Vzácné luční a horské rostliny

Kdysi dávno se v Modrém dole těžila měděná a železná ruda. Dnes se v údolí nachází několik typických horských chalup, na  loukách rostou vzácné luční a horské rostliny,  celá lokalita  byla vyhlášena památkovou zónou. 

Sníh se zde udrží až do léta

V tomto II. pásmu Krkonošského národního parku je Modrý důl z jedné strany uzavřen hřebenem spojujícím Luční horu se Zadní planinou, kde je také chata Výrovka. Na dolním konci se Modrý důl napojuje na Obří důl. Modrým dolem protéká Modrý potok, který se v dolní části údolí vlévá do řeky Úpy. Turisty vyhledávané místo se nachází ve stráni Studniční hory. Zde se totiž každoročně na české straně Krkonoš udrží  nejdéle sníh. 

Přístup 

Do Modrého dolu je nejbližší pěší cesta z Pece pod Sněžkou, kam se můžete dopravit autobusem nebo autem. Auto je možné zanechat v Peci pod Sněžkou na některém z pěti veřejných parkovišť, hodina stojí 20 Kč. 

Tipy na ubytování

Občerstvení

Nejbližší možnost občerstvení je na Richtrových boudách nebo v Boudě v Obřím dole. Máte-li chuť na pravé horské pivo, stavte se v Boudě Mámě, kde vaří vlastní pivo. 

Parkování

V centru Pec pod Sněžkou je několik veřejných placených parkovišť. Doporučujeme parkoviště Zelený potok.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Trasa do Modrého dolu z Pece pod Sněžkou a zpátky přes Obří důl není náročná a můžete ji absolvovat i s dětmi, vhodná je i pro seniory. Vydáte se okolo Relax parku a dolní stanice lanovky na Sněžku po červené turistické značce, asi po 2 km zahnete doleva a po žluté TZ si to namíříte do Modrého dolu, kam dojdete zhruba za hodinu. Odtud se dejte  vpravo po žluté TZ do  Obřího dolu. Vaše cesta povede Obřím dolem asi půl hodiny až ke kapličce, ve které se nalézá  bohatá dokumentace přírodní katastrofy z 29. července 1897, kdy mohutné deště uvedly do pohybu zemní laviny – mury. Ty pak v Obřím dole zavalily chalupy a o život přišlo sedm obyvatel. Po odpočinku u kapličky půjdete již po červené TZ až do Pece pod Sněžkou. Cestou zpátky se můžete zastavit v některé z horských chat, které nabízejí jednoduché občerstvení i dobrý oběd. Navíc u  Boudy v Obřím dole mají přírodní hřiště pro děti i dospělé. V Boudě pod Sněžkou vás potěší zase již při vstupu krásný interiér. Tento výlet je dlouhý zhruba 8 km a potrvá vám necelé 3 hodiny. 

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Příroda
 • se psem
 • Romantická místa
 • pro dva
 • pro seniory
 • Hory a pohoří
 • Tisícovky
 • Přírodní rezervace
 • Přírodní památky
 • Národní parky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu Krkonoše a Podkrkonoší

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.