Větrný mlýn Dolní Sklenov

Hukvaldy, Ostravsko, Severní Morava a Slezsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Krásnou kulisu v malebné krajině Beskyd vytváří větrný mlýn, stojící na úpatí kopce Vrchy, v blízkosti západního okraje Dolního Sklenova. Je dokonalou ukázkou mlýna holandského typu.

Autor článku: Radomír Němeček, 14. srpna 2020

Mlýn, který „přežil“ svůj konec

Mlýn byl vybudován v roce 1804. V interiéru budovy kruhového půdorysu, zakončené kuželovou střechou pokrytou štípaným šindelem, byla čtyři podlaží. V jednom se nacházela mlýnice, v dalším komora, byla tu také šalanda a půda s mlýnskými kameny a převody větrného kola. Předkové mlýn využívali k mletí a šrotování. Když však po řadě let přestal plnit svůj původní účel, nezanikl tak, jako mnohé jemu podobné mlýny, ale našel jiné využití. Ve své novodobé historii se dočkal citlivé rekonstrukce a proměnil se ve stylový rekreační objekt. Jelikož je v soukromém vlastnictví, není přístupný, ale určitě si vaši pozornost zaslouží.

foto: ic-hukvaldy.cz

Nezapomeňte na zajímavosti v okolí

Můžete si jej prohlédnout ve spojitosti s výletem na hrad Hukvaldy, prohlídkou Památníku hukvaldského rodáka Leoše Janáčka, nacházejícího se v č. p. 79, ve kterém uvidíte expozici života a díla slavného skladatele a vyslechnete si ukázky jeho tvorby.

Kde se pivo vaří…

V Hukvaldech na vás čeká několik možností občerstvení v některém ze zdejších podniků, ale můžete využít i pohostinnosti Hukvaldského minipivovaru přímo v Dolním Sklenově a ochutnat zde jeho netradiční pivo. Otevřeno je po celý týden.

Tipy na ubytování

Kudy k mlýnu?

Mlýn stojí při komunikaci spojující části obce Hukvaldy – Dolní a Horní Sklenov. Při cestě vozem můžete zaparkovat v Hukvaldech a krátkou procházkou dojít k mlýnu a zpátky. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zamiřte z Hukvald okružní trasou Naučné stezky Hradní vrch po červené turistické značce. Provede vás oborou pod hukvaldským hradem k legendami opředenému hukvaldskému buku a poté k rozcestí turistických značek, v jehož blízkosti si můžete prohlédnout sochu Lišky Bystroušky, která sem byla umístěna v roce 1959 na památku prvního provedení Janáčkovy opery Liška Bystrouška.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.