Skanzen Zubrnice

Zubrnice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Srdcem zubrnického skanzenu v Českém středohoří je stará víska, která se postupně rozrostla o přenesené další hodnotné objekty lidové architektury. Vraťte se alespoň na chvíli do klidných časů našich prababiček…

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Hospodářství, škola, kostel i obchůdek…

Ve skanzenu uvidíte klasické malebné roubenky, ale i stavení hrázděná a zděná. Na návsi je umístěna barokní studna pocházející z roku 1695, která sem byla přenesena z obce Střížovice u Ústí nad Labem. Život a práci tehdejších obyvatel vesnice vám přiblíží zemědělská usedlost, kterou najdete pod číslem popisným 61, jejíž interiér vás zavede do časů, kdy hlavní slovo tu míval hospodář.

Prohlédnete jak vypadl obchůdek nebo mlýn

Jak vypadal vesnický obchůdek, vám připomene zděný patrový dům pocházející z poloviny 19. století, se zajímavou vnitřní expozicí. Ke staré vesnici téměř neodmyslitelně patří také mlýn. Ten, který je zde k vidění, je malým vodním mlýnem na horní pohon, napájený z Lučního potoka. Jedná se o patrovou roubenou stavbu s roubeným přístavkem, ve kterém se nachází mlýnice. Ve skanzenu si můžete prohlédnout rovněž expozici vesnické školy, teplovzdušnou sušárnu ovoce či kostel, ve kterém se konávají různé zajímavé výstavy.

Do Zubrnic i za duchem svátků

Skanzenem vás provedou dva prohlídkové okruhy, nebo jeden velký společný. První vám představí historickou vesnici se zemědělskou usedlostí s hospodářskými staveními a sušárnou, školu, kupecký krámek a kostel, druhý vás zavede do Mlýnského údolí s expozicí mlýna v Týništi č.p. 27. Okružní prohlídka vás provede oběma trasami. Do skanzenu v Zubrnicích se můžete vydat také o Velikonocích nebo Vánocích a zažít zde atmosféru s duchem těchto svátků, nebo sem zamířit v době Jarmarku.

Magnetem Zubrnic je také nedaleké malé nádraží s muzejní expozicí dopravy, které bylo postaveno k lokální dráze Velké Březno – Úštěk v roce 1890 rozkládající se pod pod vsí. 

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete na volných prostranstvích v obci.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Zubrnici můžete navštívit také Elektrotechnické muzeum, kde uvidíte například historická rádia, gramofony a spotřební elektrotechniku. Zejména páni kluci ocení model železnice, jemuž byla předlohou zaniklá trať Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice – Úštěk. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.