Šolcův statek

Sobotka, Jičínsko, Český ráj
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Samsinak CC BY-SA 4.0

Nejznámější dům Sobotky byl postavený v roce 1811 a v současnosti je v něm umístěna galerie. Roubenou patrovou stavbu s pavlačí si postavil rolník Josef Šolc pro svou rodinu a stavba se stala základem jeho rozsáhlého hospodářství. Václav Šolc, zde narozený roku 1838, se stal autorem sbírky básní Prvosenky.

Autor článku: Petr Kouba, 8. září 2020

Venkovská usedlost s galerií

Později se zde střídali různí majitelé a během třicátých let dvacátého století se statek stal majetkem rodiny Samšiňáků. Po roce 1948 jim byla komunistickým režimem nemovitost zabavena a statek získal zpět až v devadesátých letech RNDr. Karel Samšiňák, který zde bydlel už od sedmdesátých let. Umělecký znalec a přírodovědec RNDr. Karel Samšiňák zde vybudoval slavnou galerii, kde vystavovali i známí výtvarníci. Syn Karla Samšiňáka se postaral od roku 2005 o rozsáhlou rekonstrukci a roku 2009 se Šolcův statek znovu otevřel pro veřejnost.

foto: Samsinak

Na co se můžete těšit

Najdete tady dva výstavní prostory - v přízemí roubenky Galerii Karla Samšiňáka a v sousední kamenné maštali Lapidárium s klenutým stropem. Výstavní sezóna je od května do října.

foto: Samsinak

Kde se občerstvit

Občerstvení v Sobotce najdete zejména v blízkosti zdejšího náměstí Míru. Můžete zavítat do hotelu Pošta, pizzeire a kavárny V Maštali či si smlsnout v cukrárně Stáza. 

Tipy na ubytování

Vlakem na statek

Vlaková stanice se nachází na okraji Sobotky. Od zastávky ke statku půjdete pěšky 1,1 km. Trasa na mapě.

Parkování 

Sobotka leží vlevo při silnici č. 16 směrem od Mladé Boleslavi na Jičín. Parkování v blízkosti objektu.

Poloha na mapě


Kam dále ze statku? Tip na výlet...

Nad Sobotkou se vypíná lovecký zámeček Humprecht. Vyzkoušejte jeho ojedinělou akustiku a z vyhlídkového ochozu se rozhlédněte po kraji. Cestou budete míjet místní hřbitov, kde odpočívá básník Fráňa Šrámek. Parkování naproti hřbitovu.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Šolcova 133
Sobotka 50743
jansamsinak@seznam.cz
www.solcuvstatek.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro dva
  • lidová architektura
  • Umění
  • pro seniory
  • Galerie
  • Muzea
  • Kultura
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.