Vodopády na říčce Černá Desná

Desná, Jizerské hory, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Nádhernou přírodní podívanou nabízí vodopády na říčce Černá Desná, která pramení východním směrem od hory Jizery. Úsek peřejí, vodních kaskád a vodopádů leží v její dolní části, která byla v roce 2013 vyhlášena přírodní památkou.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. prosince 2020

Od mohutné vodoteče přes kaskády k vodopádům

První z vodopádů můžete vidět nedaleko místa, kde se k říčce přibližuje červeně značená turistická značka. Voda tu padá z výšky dvou metrů, stejně jako u druhého vodopádu, který leží asi o tři desítky metrů dál. Tento vodopád má dvě tváře – jedna předvádí vodu padající přes vysoký schod, druhá nabízí pohled na kaskádovitý průtok zpěněné vody. Voda říčky pokračuje řadou menších kaskád, až se dostává k Hrncovému vodopádu. Své jméno dostal podle typického „hrnce“ o průměru přes půl metru. Voda tu nejprve sviští skluzavkou a následně padá dolů z výšky asi tří metrů. Nedaleko odtud vám vyrazí dech krása Bukovského vodopádu, jehož voda dopadá dolů z více než čtyř metrů a je tak na Černé Desné druhým největším. Poté následuje řada malých kaskád.

Král vod Černé Desné

Pokud jste si po shlédnutí Bukovského vodopádu mysleli, že vás už nic nepřekvapí, zjistíte, že jste se mýlili. Čeká vás totiž král zdejších vod – Dlouhý vodopád, který je nejvyšším na Černé Desné – výška je uváděna na hranici sedmi metrů. Oproti němu se následující Plotnový vodopád zdá být téměř beránkem, ale i on je vlkem v rouše beránčím a dokáže předvést krásnou a nezapomenutelnou podívanou. Poté se již voda říčky zklidňuje a předvádí jen několik menších kaskád. Celkově se jedná o nádherný zážitek, který vám předvádí sílu a krásu vod zdejší původně celkem nenápadné říčky.

Od vodopádů do muzea

V Desné na Krkonošské ulici v honosné Riedlově vile, která patřívala zdejšímu významnému průmyslníkovi, najdete informační centrum a muzeum s expozicí historie obce a sklářské výroby. V  Desné se nachází celá řada hotelů a restaurací.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Výlet za vodopády můžete spojit s prohlídkou protržené přehrady či ozubnicové trati, podívat se na vodní nádrž Souš nebo se třeba vydat na Mariánskou horu. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.