Sirotčí hrádek - dominanta Pavlovských vrchů

Klentnice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Sirotčí hrádek nad obcí Klentnice patří k dominantám Pavlovských vrchů stejně jako Děvín nebo Děvičky. Zřícenina je dobře viditelná z různých koutů Pálavy.

Autor článku: Petr Kouba, 27. října 2020

Dobrodružství pro malé i velké

Sirotčí hrádek byl vybudován na přelomu 13. a 14. století na dvou rozeklaných útesech, které odděluje hluboká rokle. Z ní je přístup do krasové jeskyně. Zříceniny se vypínají nad obcí Klentnice na Pálavě. Na jižním skalisku, kam se můžete vyškrábat,uvidíte dochovanou průčelní zeď s oknem. Mezerovitě se spojuje se zbytky věže, která má viditelné okenní oblouky umístěné nad sebou. Z druhé části hradu na nepřístupném severním skalisku se nedochovalo skoro nic. Spatříte tam jen několik malých pozůstatků zdiva. Jižní část hrádku můžete navštívit v kteroukoliv roční dobu. Tato část je volně přístupná. Možná si vzpomenete, že se zde natáčel film Třetí skoba pro kocoura. Výhled odtud stojí za to. Spatříte obec Klentnici i vrchol Děvín s vysílačem a Děvičky a samozřejmě vodní nádrž Nové Mlýny.

Místo je opředeno pověstí

Podle pověsti byl na hrádku kastelánem rytíř Čičos. Patřil k řádu templářů. Ti ho povolali do středověké bitvy. Čičosovi se však narodil v té době synek, a tak rytíř odmítl narukovat. Templáři však Čičose kvůli tomu nechali popravit, jeho ženě puklo srdce žalem. A malý synek se stal sirotkem. Později se na hrádek vrátil hledat své kořeny.

Jak na hrádek

Z parkoviště v obci Klentnice se vydáte na Sirotčí hrádek nejprve po zelené turisticky značené cestě.  Zhruba po půl kilometru přijdete k rozcestí Sirotčí hrad sedlo. Pak budete k hrádku pokračovat po červeně značené turistické cestě. Můžete také zavítat na Kletnickou vyhlídku. Otevře se vám překrásný pohled na pálavskou krajinu a nádrž Nové Mlýny. Je tu umístěna lavička a panoramatická tabule s legendou pro lepší orientaci. Délka trasy: 1 km. Trasa na mapě

Výstup do útrob hradu je po skalním masivu, kde se budete moci přidržovat železného řetežového zábradlí.    

Tipy na ubytování

Ubytování

V Kletnici se nachází řada ubytovacích zařízení, kde se můžete ubytovat. Jedním ze žádných ubytování je Penzion Živá Pálava, která nabízí ubytování v pokojích a apartmánech. Nabízí výborné zázemí pro rodiny s dětmi a v létě je k dispozici bazén.

Občerstvení

Na parkovišti v obci Klentnice je stánek s občerstvením, nabízejí tu i teplá jídla, takže se můžete na cestu posilnit.

Parkování

Zaparkovat můžete na rozlehlém parkovišti Klentnice.

Poloha na mapě

Zajímavost

Pokud si chcete zahrát tak trochu na indiány, u Klentnice se nachází jediné místo, kde můžete na Pálavě tábořit a rozdělávat oheň. Je to ranč ukrytý v lomu mezi Klentnicemi a Mikulovem. Příležitostný přístřešek pro potulné pocestné má samozřejmě svůj řád.

Tip na výlet

Ze Stolové hory jsou neopakovatelné výhledy
Ze Sirotčího hradu se můžete po červeně značené Svatojakubské cestě vydat ještě na vrchol Stolové hory (459 m n.m.). Půjdete zhruba 1 kilometr z rozcestí Pod Sirotčím hradem. Vápencové bradlo hory má téměř vrcholovou plošinu a patří k dalšímu panoramatu Pálavy. Hora je vzácná i díky výskytu šalvěje etiopské. Určitě vás zaujme, že v době bronzové vzniklo na Stolové hoře opevněné sídliště lidu mohylové kultury. Využijte příležitosti a vydejte se k celkem pěti vyhlídkám, kterými kopec disponuje na několika místech a z různých stran. Například na severním okraji Stolové hory se vám na vyhlídce otevře krásný pohled na skalnatý hřeben Růžového vrchu se siluetou Sirotčího hrádku. Za ním vystupují vrcholy Děvín a Kotel rozdělené roklí Soutěska. Z jiných míst je zase vidět Mikulov s Turoldem a Svatým kopečkem. Jižním směrem pak spatříte větrné elektrárny u Vídně.

Podívejte se možnosti ubytování Pálava a blízkém okolí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více