Naučnou stezkou kolem Pavlovských vinic a sklepů

Pavlov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Když se vydáte na tříkilometrovou Naučnou stezku Pavlovské vinice a vinné sklepy, nahlédnete do kuchyně vinařů. Seznámíte se s malebnou obcí Pavlov, historií vína, poznáte některé viniční tratě a sklepy.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Stezka měří pouze 3 km a má 7 zastavení

V Pavlově vás vínem vítají na každém kroku. Pokud chcete vidět místa, kde vzniká, projděte si naučnou stezku Pavlovské vinice a vinné sklepy. Je dlouhá pouze 3 km, ale na sedmi zastaveních vás čeká spousta informací o malebném kraji, který má nepopsatelné kouzlo. Proniknete do historie vinařství v Pavlově. Dozvíte se, jaké odrůdy vína se tu nejčastěji pěstují a seznámíte se s  obdivovanými místy v obci a okolí. Zastavíte se na vinohradech, kde se lahodná vína z Pálavy rodí, zrají a v místech jejich výroby. 

Pavlov je historickou vinařskou obcí

Dozvíte se, že hlavním zdrojem bohatství obce, bylo odedávna vinařství. Archeologické nálezy říkají, že území bylo osídleno už od dob mamutů. V 18. století si vinaři stavěli sklepy i domy s výstavními štíty. Vaší pozornosti by neměly uniknout barokní vinařské domy v České ulici, vřetenový vinařský lis z roku 1851 v Gajdošově ulici a náves s řadou selských gruntů.

Víte, jaká je nejčastěji pěstovaná réva v Pavlově?

Během procházky stezkou se dozvíte, jaké vinné révě se tu nejvíc daří a proč. Klasickými odrůdami, se kterými se ve vinicích v okolí Pavlova setkáte nejčastěji, jsou především Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Müller-Thurgau a Svatovavřinecké. Později se vysazovaly Tramín červený, Pálava, Rulandské bílé, šedé a modré, Sauvignon. Přišly na řadu i nově vyšlechtěné odrůdy - například Pálava a André. Nejznámější pavlovskou révou je Ryzlink vlašský.

Tipy na ubytování

Viničních tratí je kolem Pavlova devět

Na naučné stezce se dočtete, jakými viničními tratěmi oblast kolem obce disponuje. Jsou to viniční tratě Pod Pannama, Pod Pálavou, Nad jezerem, Slunný vrch, Nová hora, Stará hora, U božích muk, Na výsluní a Sahara. Vínu se v obci věnuje patnáct vinařů registrovaných u Vinařského fondu a mnoho menších pěstitelů hroznů. V současnosti mají vinaři v Pavlově 172,4 ha registrovaných vinic. 

Občerstvení

V Pavlově se najíte třeba v Restauraci Bobule, u které je dětské hřiště v ulici 23. dubna.

Jak zabavit děti

V ulici 23. dubna v Pavlově je dětské hřiště.

Přístupnost

Po naučné stezce půjdete od kulturního domu, hned od parkoviště. Tam se nachází první tabule, dále projdete kolem obecního úřadu a pokračujete ulicí Podhradní k viniční trati Pod pannama. Stezka vede kolem hřbitova a pokračuje Vinařskou ulicí. Míjí sklepy jednotlivých vinařů a táhne se k viniční trati Pod Pálavou. Pak se vrací přes viniční trať U božích muk až k trati Stará hora, kde se nachází sedmý informační panel.

Parkování

Auto můžete zaparkovat na Parkovišti Lužní.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na víno do raritní obecní vinotéky
Pavlovskou obecní vinotéku najdete v klenutém sklepení pod radnicí. Slouží též jako Informační centrum. Můžete degustovat vína od patnácti producentů z Pavlova a okolí, o kterých jste se na naučné stezce dozvěděli. Nabízená vína vždy zastupuje několik vzorků od jednotlivých vinařů. Vybrat si můžete jak lehčí jakostní a kabinetní vína, pozdní sběry a výběry, tak speciality, třeba vína ledová a slámová. Oceníte originální ovocnou svěžest, aromatičnost a kořenitost danou unikátním vápencovým podložím úpatí Pálavy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.