Zámek Lednice - honosná krása, která neomrzí

Lednice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Jižní Morava není jen o koštýřích vína a vinných stezkách. Na pravém břehu Dyje, 12 kilometrů od Mikulova, najdete opravdový skvost. Zámek Lednice vás okouzlí nejen sám o sobě, ale i nádherným parkem a  minaretem.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. srpna 2020

Trocha z historie zámku

Gotickou tvrz nedaleko Břeclavi v údolí řeky Dyje vystavěli Adam a Lipert z Lednice. Později zde vládl rod Sirotků, po nich ji v první polovině 14. století získal Jan z Lichtenšetejna. Tím začala éra slavného rodu, který v lokalitě nechal nesmazatelné stopy. V 16. století byla tvrz přebudována na renesanční zámek. Na konci 17. století byl zbořen a na jeho místě postaveno barokní sídlo s rozlehlou zahradou a jízdárnou. I v 18. a 19. století procházel zámek proměnami, až se nakonec ustálil v podobě reprezentačního sídla v duchu anglické novogotiky. Rod Lichtenštejnů zámek vlastnil až do roku 1945. 

Uvidíte, jak žili Lichtenštejnové a jejich děti

Zámek je výjimečný svým honosným vzezřením i vybavením interiérů. V přízemí jsou reprezentační sály s vyřezávanými stropy, dřevěným obložením stěn a vybraným mobiliářem. V prvním patře si prohlédnete soukromé pokoje Lichtenštejnů a ve druhém pokoje dětí a jejich vychovatelek. Na zámku uvidíte i dvě umělé jeskyně. Do barokní krápníkové jeskyně Grotty v zámeckém sklepě vede jedna z prohlídkových tras.

foto: npu.cz

Zámecký park

V zámeckém parku objevíte skalní bránu a umělé jeskyně Nebe a Peklo. Novinkou roku 2020 je vytvořené návštěvnické centrum v jízdárnách zámku. Lednický zámek  obklopuje jeden z největších evropských parků, má rozlohu 200 hektarů.   

Tipy na ubytování

V areálu najdete tropický skleník a zahrady

Žádný návštěvník nevynechá ani prohlídku vyhlášeného tropického skleníku. Uvidíte v něm neuvěřitelných tři sta druhů exotických rostlin. Raritou  pro návštěvníky je banánovník, na kterém opravdu banány rostou. 

Lodí nebo procházkou k Minaretu a Janovu hradu 

Oblíbenou atrakcí jsou v Lednici romantické plavby lodičkami.  Nástupní stanice je u zámku v přístavišti. Lodičkou poplujete meandry buď k Minaretu, nebo až k umělé zřícenině Janův hrad u lovecké obory. Přes zámecké parky se můžete vydat k těmto atrakcí i pěšky. Procházkou trase Vás provede zámeckým parkem.

Z Minaretu je skvělá vyhlídka

V ose zámku leží slavný Minaret, neboli Turecká věž. Je výjimečnou stavbou, vysokou 60 metrů. Nahoru na vrchol Minaretu vede 302 schodů. Můžete se dívat ze tří vyhlídkových ochozů. Prohlédnete si osm zákoutí s orientální výzdobou.

Čím zabavíte děti

Vaše děti může zaujmout prohlídkový okruh, věnovaný dětským pokojům v druhém patře zámku.  Jsou to autentické prostory, ve kterých žili princové a princezny Lichtenštejnů. Je tu také herna, učebna, nebo pro představu ložnice jednoho z princů. Ve druhé části prohlídky můžete s dětmi nahlédnout do Muzea loutek Milana Knížáka. Je to největší soukromá sbírka historických loutek v celé republice. 

Kde se občerstvit

Přímo u zámku je kavárna Café Chateau. Je součástí čestného nádvoří a můžete posedět u stolečků venku. Při popíjení například kávy můžete mít v hledáčku svých očí právě Minaret.  Další možnosti občerstvení jsou v blízkém okolí zámku. U Janova hradu je stánek s občerstvením.

Vlakem na zámek

Železniční stanice se nachází necelý kilometr od zámku. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Zaparkovat můžete na Zámeckém náměstí v Lednici. Za hodinu zaplatíte 25 korun. Do zámku půjdete pouhých 140 metrů. U parkoviště je Informační centrum.   

Poloha na mapě

Tip na výlet

V areálu lednického zámku objevte skvosty. Můžete i do hry
V Lednici a hlavně v Lednicko - valtickém areálu je nejlepší zůstat co nejdéle. Je tam totiž stále co objevovat. Proto výlet můžete klidně pro tentokrát odložit a prozkoumat detailněji nejbližší okolí. Na březích lednických rybníků vás upoutá několik panských staveb. Například Apollonův chrám boha slunce, Rybniční zámeček, Nový dvůr, Hraniční zámeček, Belvedér u Valtic. Veškerou krásu si všude můžete prohlížet a načerpat atmosféru minulosti. Mimo to lze doporučit účast v pátrací geolokační hře, zvláště, pokud jste přijeli na jižní Moravu s dětmi. S pomocí mobilní aplikace, kterou si stáhnete, se vydáte do roku 1790 na misi Hardtmuthova nemoc. Pomůžete staviteli Hardtmuthovi s návrhem, jak by měl vypadat Minaret a můžete vynalézt tužku. Josef Hardtmuth byl šikula a má cosi společného nejen s se stavbami v parku, ale samozřejmě i se známým jménem firmy Koh-i-noor. Trasa hry měří 5 kilometrů, má sedm zastavení a zavede vás od zámku Lednice kolem historického skleníku do rozlehlého parku Lednicko-valtického areálu s rybníky až k věži minaretu a zpět. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 1
Lednice
+420 519 340 128
lednice@npu.cz
zamek-lednice.com

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Zahrady a parky
 • Zámky
 • TOP
 • romantické cestování
 • UNESCO
 • Naučné stezky
 • amazing places
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro dva
 • Památkové zóny
 • když prší
 • pro seniory
 • Architektonické památky
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.