Tvrz Sudkův Důl

Obrataň, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Po předchozí domluvě s majiteli si můžete prohlédnout dochovanou kamennou věžovitou stavbu, která bývala v 15. století sídlem nižší šlechty. Tvrz Sudkův Důl se nachází nedaleko zastávky Sudkův Důl na úzkorozchodné trati Obrataň - Jindřichův Hradec.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. listopadu 2020

Co v Sudkově Dole uvidíte

Ves Sudkův Důl leží zhruba 3 km jižně od Obrataně na Pacovsku. Na okraji rybníka v obci objevíte bývalou stejnojmennou tvrz. Původně pozdně gotická stavba má do dnes mnoho autentických stavebních prvků. Je začleněna do areálu selské usedlosti. Ta se nachází v místě někdejšího středověkého dvora. Hodnotný areál se podílí na urbanistickém výrazu obce. Tvrz byla upravena na sýpku. Odborníci říkají, že celá přestavba se uskutečnila s ohledem ke staré stavbě ohleduplným a citlivým způsobem. Poznáte to na vlastní oči.

foto: utopiacider.cz

V bývalé gotické tvrzi vyrábějí cider

V současné době majitelé v prostorách bývalé stáje provozují cidrerii, ale po dohodě s nimi si můžete historický objekt prohlédnout. A to nejen samotou stavbu, na které byly obnovené středověké omítky a vyměněna střešní krytina. Současní vlastníci tvrze se odstěhovali z Prahy na Vysočinu a chtějí žít zdravě. Uvidíte, jak se jim to daří. Kromě výroby sideru se rodina věnuje chovu slepic, ovcí, hus. V rybníce mají kapry, štiky, amury. Založili jabloňový sad, kde jablka pěstují bez postřiků.

foto: utopiacider.cz

Občerstvení

Jídlo a pití na výlet ke tvrzi si určitě vezměte s sebou. Nejblíže se podle dostupných informací občerstvíte v Pacově. Třeba v Restauraci Na Maštálkách v Žižkově ulici.

Tipy na ubytování

Parkování

Zaparkovat můžete v obci.

Vlakem na výlety

Pokud pojedete vlakem z Jindřichova Hradce do Obrataně, vystupte na za zastávce Sudkův Důl. Od zastávky vás čeká pěší procházka po žluté turisticky značené cestě. Půjdete k tvrzi 1,7km.

Prohlídku je potřeba rezervovat předem

Prohlídky tvrze jsou zdarma a lze je domluvit prostřednictvím: https://utopia.direct/pages/tvrz nebo telefonicky na čísle 604 178 272.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Obratani je muzeum izolátorů a bleskojistek
Muzeum izolátorů a bleskojistek v osadě Dvořiště v Obratani můžete navštívit v bývalém mlýně. Mají tam soukromou sbírku, kterou tvoří více než 6,5 tisíce izolátorů. Je tak největší výstavou svého druhu v Evropě a vznikala 30 let.  Uvidíte tu například historické rozvaděče od Františka Křižíka. Prohlédnete si služební telefony z minulého století. Unikátem je historický izolátor z plotu koncentračního tábora v Osvětimi, nebo nejstarší izolátor ještě z dob Rakousko-Uherska.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více