Schwarzenberská hrobka v Třeboni

Domanín, Třeboňsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

V Třeboni, zhruba 1 kilometr od Třeboňského zámku, jihovýchodně o rybníka Svět, můžete navštívit pozoruhodnou novogotickou osmibokou stavbu – Schwarzenberskou hrobku. Patří mezi nejvýznamnější památky jižních Čech a obklopuje ji anglický park. Tip na hezkou procházku.

Autor článku: Radomír Němeček, 20. března 2020

Slavný rod má Schwarzenberskou hrobku

Hrobka se začala stavět v roce 1874 na popud Jana Adolfa II. Schwarzenberga a jeho žen Eleonory. Tou dobou již totiž nevyhovoval pro pohřbívání členů roku nedaleký hřbitovní kostelík sv. Jiljí.  Problematické podmáčené podloží plánované hrobky  si vyžádalo stavbu složitého odvodňovacího systému.  Stavba podle vzoru italského trvala přes dva roky.  Dvoupodlažní objekt ve tvaru pravidelného osmiúhelníku připomíná zámeček. Je postaven z cihel, do kterých stavebníci vpichovali svazky rákosu a husích brk, aby vypadaly jako pískovec. V kryptě je uloženo 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly potomků slavného rodu. Každý má svůj zajímavý životní příběh.  Například devátá rakev patří Pavlíně ze Schwarzenberga, manželce knížete Joefa II. ze Schwarzenberga. Byla matkou tří synů a dvou dcer. Na náhrobku si přečtete, že se její život uzavřel v 35 letech. Rodina byla pozvána na počest sňatku Napoleona Bonaparta s rakouskou vévodkyní Marií Luisou. V průběhu večera někdo shodil jednu z hořících svící a začalo hořet.   Pavlína usilovně hledala své dcery, nevěděla, že už jsou v bezpečí. Sama však zahynula, když se na ni zřítil strop.  Po ohledání ostatků Pavlíny se zjistilo, že byla těhotná. 

Prohlídkové okruhy  jsou tři

 1. Základní prohlídkový okruh umožňuje prohlídku hrobky i kaple. Provede vás historií rodu Schwarzenbergů a dozvíte se zajímavosti o stavbě hrobky. V kryptě vyslechnete výklad o významných osobnostech rodu.
 2. Prohlídka Schwarzenberské kaple s výkladem. Na tomto okruhu se rovněž dozvíte o osobnostech rodu a stavbě hrobky.
 3. Prohlídku Schwarzenberské kaple můžete absolvovat i bez výkladu.

 
Kaple hrobky  je místem koncertů

Kaple hrobky je skvěle ozvučena, a proto se často stává dějištěm koncertů a dalších kulturních akcí. Ty se pořádají v romantickém prostředí za svitu svíček.    

Tipy na ubytování

Upozornění pro handicapované

Hrobka není bezbariérová, je třeba  vystoupat po  širokém dvouramenném schodišti. 

Přístupnost:

Na kole k hrobce dojedete z Třeboně po stezce Greenway, můžete uzamknout před prohlídkou své kolo v kolostavu. V parku kolem hrobky se na kole jezdit nesmí.
Pěšky z parkoviště P9  Světská hráz je to 1200 metrů. 

Občerstvení

U hrobky se nachází kiosek s občerstvením, kde si můžete dát  i pivo z Pivovaru Protivín. Na oběd si můžete však skočit i do Třeboně. Například do restaurace Šupinka na Trocnovském náměstí , kde se specializují na pokrmy z čerstvých sladkovodních ryb. Od parkoviště P9 Světská hráz je to zhruba půl kilometru. 

Parkování 

U hrobky je k dispozici pouze několik parkovacích míst, proto je lepší zaparkovat auto pod hrází rybníka Svět, 300 metrů od hrobky.   Parkoviště P 9 Světská hráz  je v letní sezoně  zpoplatněno  sazbou 10 Kč/hodinu. 

Poloha na mapě

Radovánky pro děti

Pokud do jižních Čech pojedete v letním období, vaše děti jistě ocení po prohlídce památek koupání v rybníku Svět, vybudovaném Jakubem Krčínem. Je sedmým největším rybníkem Třeboňska. U rybníka jsou dvě pláže. Severní velká a jižní Ostende. Kolem celého rybníka vede naučná trasa Cesta kolem světa. Je dlouhá 14 kilometrů a seznamuje s historií rybníka i rybníkářství na Třeboňsku. Po rybníce se můžete projíždět i vyhlídkovou lodí. 

Tip na výlet

Víte, jak žili Rožmberkové a Schwarzenbergové? 
Pokud si k návštěvě Schwarzenberské hrobky naplánujete výlet, byla by škoda vynechat prohlídku Třeboňského zámku, který je od hrobky vzdálen pouze necelé dva kilometry pěšky.  Nabízí několik okruhů k prohlídce, jeho návštěva je logická i proto, že právě Schwarzenberská hrobka je jedním z nabízených okruhů.  Na trase A prozkoumáte dobu posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Trasa B vás zavede do soukromého Schwarzenberského apartmá, čítajícího 11 místností, kde ještě v minulém století členové rodu žili. Na trase  C  se seznámíte s prostorami hospodářských budov. Uvidíte, kde byli ustájeni koně, kromě různých bičíků, udidel, třmenů a sedel vás určitě upoutá cyklus tapisérií Jezdecká škola. Prohlédnete si psí kuchyni, jež kdysi zajišťovala chod okolních psinců, a sejdete i do podzemních  kasemat.  Původně spojovaly bašty opevnění Třeboně. V tajemném prostředí vám popovídají třeba i o třeboňských katech.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Domanín
384 722 683
trebon@npu.cz
www.schwarzenberska-hrobka.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Architektonické památky
 • Muzea
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Památníky
 • pro dva
 • Hrobky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.