Veselské pískovny - je koupání jako u moře

Veselí nad Lužnicí, Třeboňsko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.6/10

Zatopené bývalé pískovcové lomy jsou obecně nejoblíbenějšími místy k rekreaci. U Veselého nad Lužnicí si užijete koupání doslova jako u moře. V chráněné krajinné oblasti Třeboňsko je pět oddělených jezer, které tu zůstaly po těžbě štěrkopísku.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Pískovcová jezera nabízejí rekreaci i rybaření

Veselské pískovny najdete mezi Veselím nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov na Třeboňsku. Rozprostírají se na ploše 240 ha. Užijete si tu nádherné koupání, které vznikalo díky těžbě štěrkopísku až do roku 1986. Čekají vás písčité pláže, průzračná voda. Objevíte pláže skryté v trávě i různá zákoutí  se snadným přístupem do křišťálově čisté vody. Potěší vás i okolní krajina chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Pískovny uspokojí nejen rekreanty, ale i nadšené rybáře. Ke koupání a rybaření máte spoustu možností. Můžete zůstat na Vlkovské pískovně a nebo se vydat naučnou stezkou k dalším jezerům. Objevíte i neoficiální naturistické pláže.

Naučnou stezkou po březích pískoven

Můžete se projít kolem jezer Naučnou stezkou Veselské pískovny. Je dlouhá 7,5 km. Postupně budete míjet 14 informačních tabulí. Dočtete se z nich o místní přírodě a historii oblasti.

Malá česká Sahara

Při cestě po březích jezer půjdete kolem písečné duny z vátého písku. Nachází se zhruba 1 km severozápadně od obce Vlkov. Dozvíte se, že jde o chráněnou přírodní rezervaci. Vypadá jako malá poušť. Rostou tu jedinečné suchomilné rostliny a žijí zde teplomilné druhy blanokřídlého hmyzu. Písečný přesyp vystupuje 4 až 6 metrů nad okolní krajinu a má plochu 80 krát 60 m. Uvidíte jemně žlutý pohyblivý písek, který se sem dostal navátím z Lužnice a Nežárky. Na dunu nevstupujte, je to zakázáno. Berte v úvahu, že tato vzácnost pochází až z doby ledové.

Zábava pro celou rodinu

U stánku s občerstvením se nachází fotbalové hřiště, hřiště na plážový volejbal a trampolína. Můžete se na hladinu jezera vydat na vodním kole. V létě je program nabitý kulturními akcemi. Promítají tu filmy, vystupují zde hudební kapely.

Občerstvení

U Parkoviště Vlkovské pískovny je občerstvení s venkovním posezením pod slunečníky.

Přístupnost

 • Autem - pokud přijedete autem, jste na místě hned. Auto můžete pohodlně zaparkovat na velkém Parkovišti Vlkovské pískovny.
 • Vlakem - ze železniční stanice ve Veselí nad Lužnicí půjdete pěšky 2,9 km. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Veselská blata přiblíží selské baroko
Na výlet se můžete vypravit na tzv. veselská blata. Jde o oblast, která se rozprostírá mezi Soběslaví, Veselím nad Lužnicí a Bechyní. Je proslulá typickými blatskými vesnicemi. Lidové stavby vás okouzlí zdobenými fasádami ve stylu jihočeského selského baroka. Prohlédnout si je můžete například v obcích Mažice, Komárov, Klečany, Borkovice a dalších. V Záluží je na toto téma skanzen. Můžete si v něm prohlédnout selskou světničku, kovárnu a černou kuchyni. Součástí prohlídky je i malá sbírka loutek.

Po těžbě rašeliny zůstala blata
V Záluží začíná naučná stezka Borkovická Blata. Můžete si ji projít. Je dlouhá 5,5 km. Pokud jste ještě příliš mnoho neslyšeli o rašelině a jejím působení na přírodu, flóru a faunu, určitě  to pro vás bude poučná procházka.

Štítky

 • Relax
 • Rybníky
 • cestování se psem
 • Koupání
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Vodní plochy
 • pro dva
 • Příroda
 • pro seniory
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.6/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.