Rozhledna Jarník

Písek, Písecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Skoro až do výšky 35 metrů (34,6 m.n.m.) můžete vystoupat po schodišti, vedoucím na plošinu Rozhledny Jarník v Píseckých horách. Z rozhledny si dopřejete pohledy na řadu panormamat ze všech světových stran. A víte proč Jarník? Vrch v Píseckých horách byl pojmenován podle toho, že nad ním vychází slunce v období jarní rovnodennosti.

Autor článku: Radomír Němeček, 20. března 2020

Historie rozhledny je poměrně mladá

Rozhledna se nad Píseckem netyčí moc dlouho. Byla postavena teprve v roce 1997, a to ve výšce 606 metrů nad mořem v blízkosti vrchu Kraví hora (609 m.n.m.), který je mělkým sedlem spojen s vrchem Jarník (587 m.n.,m). Jak se tam dozvíte z informačních cedulí, už koncem 19. století usilovali o výstavbu rozhledny turisté. Jejich jednoduchá dřevěná věž na provazcích však dosloužila po roce 1918. 

Při první rovnodennosti nad rozhlednou Jarník vychází slunce

Nahoru a dolů po dvou schodištích

Při výstupu nahoru se zřejmě trochu zapotíte, ale až na úplný vrchol do výšky 57,4 metrů se nedostanete. Věž totiž hlavně slouží pro radiokomunikační účely.  Na vyhlídkovou plošinu, ve výšce musíte zdolat 191 schodů, dolů se jde po jiném, sestupném schodišti. Také díky tomu se nemusíte obávat přílišného návalu. Omezení pohybu osob zde totiž  neexistuje. Výstup za krásnými panoramaty se vám otevře zcela zdarma, a to v kteroukoliv roční dobu. Co uvidíte, když budete mít štěstí na pěkné počasí? Čeká vás kruhový výhled. Jižním směrem to budou šumavské vrchy a Blanský les, západně město Písek, severozápadně a severně uvidíte Brdy a středočeskou pahorkatinu a  severovýchodním a východním směrem spatříte Českomoravskou vrchovinu. Určitě oceníte, že plošina je osazena tabulemi, na kterých jsou popisky toho, k čemu vaše oko dohlédne.

Pro pobavení dětí

Vaše děti  jistě uvítají obůrku s lesní zvěří, kterou můžete vidět z dřevěné pozorovatelny. Upoutá i to, že nedaleko odtud se dochovaly haldy přerýžovaného písku a štěrku, kterým se říká sejpy. Ty jsou pozůstatkem po středověkém rýžování zlata pomocí dřevěného splavu. 

Tipy na ubytování

Jak se dostanete k rozhledně

Z Písku vede k rozhledně snadná cesta přes železniční trať k osadě U Vodáka. Tam se dostanete z Písku i autem. Odtud už je třeba jít dál 1,5 kilometru po modré turistické cestě přes Vyhlídku píseckých lesníků a kolem bývalých rýžovišť zlata.  Vjezd automobilů do Píseckých hor je totiž zakázán. Pokud půjdete pěšky z centra Písku a vydáte se po červené turistické značce, půjdete k rozhledně 4 kilometry.

Občerstvení

Nejlépe se občerstvíte v mnoha restauracích přímo v Písku. Lidé mají v oblibě například Kozlovnu u Plechandy, Pizerii Marco, Poseidon s nabídkou mořských plodů nebo třeba středověkou Krčmu U Jakuba. V desítce TOP veřejně hodnocených  restaurací je dále třeba Vykulená Sova Písek, indicko asijská restaurace Tandoor a další podniky. 

Parkování 

Výchozím bodem pro vaše trasy po Píseckých horách i k rozhledně  je parkoviště v osadě U Vodáka, které je bezplatné a můžete zde zaparkovat svůj automobil.  Většina zákazníků hodnotí toto místo TOP i pro ubytování. Vaše děti jistě uvítají obůrku s lesní zvěří, kterou můžete vidět z dřevěné pozorovatelny. Upoutá i to, že nedaleko odtud se  dochovaly haldy přerýžovaného písku a štěrku, kterým se říká sejpy. Ty jsou pozůstatkem po středověkém rýžování zlata pomocí dřevěného splavu. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Na Cestu drahokamů
Z parkoviště U Vodáka, kde zaparkujete své auto, se můžete  vydat na přitažlivou naučnou stezku, Cestu drahokamů. Cestou mezi rybníky Tichávek a Beran se dostanete k silnici. Přejdete ji na druhou stranu a vlevo se napojíte na neznačenou lesní cestu, která vede podél silnice. Brzy se  dostanete na kýženou naučnou stezku Cesta drahokamů. Je dlouhá 8 kilometrů, vede kopcovitým terénem Píseckých hor, není vhodná pro kočárky. Kromě lesnictví a botaniky se seznámíte s pestrostí minerálů, budete procházet i kolem zaniklých významných lomů. Objevíte například opuštěný vápencový lom Za Dudáčkem, v jehož okolí byl nalezen minerál afinit. Určitě vaši pozornost upoutá i bývalý živcový lom nad Novým rybníkem u rozcestí Pod Kraví horou.  Tam se zase vyskytují růženín, písekit nebo turmalín.

 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.