Rozhledna Rýdův kopec

Jindřichův Hradec, Jindřichohradecko, Jižní Čechy
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Rozhledna Rýdův kopec se tyčí na stejnojmenném vrchu u obce Děbolín, části města Jindřichův Hradec. Vyhlídková věž je dominantou širokého okolí Jihočeskéhokraje.

Autor článku: Radomír Němeček, 21. prosince 2020

Věži se také říká Trigon

Vyhlídková věž na Rýdově kopci (553 m n.m.) měří 33 metrů, je vyrobena převážně ze dřeva. Architektonické a konstrukční řešení stavby je založeno na myšlence trigonometrických bodů. Ty polohopisně a výškopisně měří volnou krajinu. Proto se také rozhledně říká Trigon. Rovnostranný trojúhelník je půdorysem stavby. Proti výkyvům chrání stavbu tři ocelové sloupy, skloněné ke středu objektu.

foto: Fojsinek

Můžete si vybrat výstup ze dvou schodišť

Vzhůru vystoupáte buď po točitém ocelovém schodišti (102 schodů) nebo po dřevěném schodišti (128 schodů). Vyhlídková terasa je umístěna 24 metrů nad zemí. Plošina s pohledovými růžicemi je celá zasklená, uvnitř jsou lavičky a panoramatické plány pozorovatelného okolí. Na vnější vyhlídkový ochoz se dostanete posuvnými dveřmi. Otevře se vám skutečně široký pohled do okolí, a to ze všech světových stran. Spatříte například Vlašimskou pahorkatinu, Křemešnickou vrchovinu a Českomoravskou vrchovinu, Javořickou vrchovinu, Novohradské hory, Křížový vrch,  Slepičí hory, Blanský les, Táborskou pahorkatinu, Šumavu i Alpy.

foto: Fojsinek

Občerstvení

Jídlo a pití si na výlet k rozhledně přibalte do batohu. Občerstvovací stánek na kopci není. Najíst se pak můžete například v centru Jindřichova Hradci. Na nám. Míru je například restaurace Střapatá Bohunka.

Tipy na ubytování

Přístupnost

Rozhledna je volně přístupná pouze od dubna do října. V zimních měsících je s ohledem na bezpečnost návštěvníků zavřená.

Jak zabavit děti

U malého rybníčku v obci Děbolín je dětské hřiště s herními prvky.

Vlakem na rozhlednu

Děbolínem prochází železniční trať Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí. Ze zastávky Děbolín půjdete k rozhledně 2,3 km. Do obce se dostanete i autobusem. Od zastávky Děbolín kaple půjdete 1,3 km.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete nechat na Parkovišti v obci Děbolín. Z Děbolína se od parkoviště vydáte na rozhlednu po cyklostezce Po stopách Emy Destinové a Přes památky do pohádky. Kopíruje červeně značenou turistickou trasu. Vzdálenost je 1,5 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Mlýn s Křižíkovou vodní elektrárnou
V Jindřichově Hradci je k vidění ledacos. Určitě neunikne vaší pozornosti zámek ze 16. století, který nabízí tři prohlídkové trasy. Nenechte si v areálu zámku ujít ani prohlídku nejstaršího mlýna ve městě. Je poháněn Křižíkovou vodní elektrárnou. Mlýn byl vybudován už v první polovině 15. století v podhradí za severními hradbami. Koncem 19. století se mlýn změnil na vodní elektrárnu. Byla sem instalována Francisova vodní turbína a dynamo Františka Křižíka. Jindřichův Hradec se díky tomu rozsvítil jako první město českého království. V expozici se dozvíte o dějinách elektrárny, lesnictví a rybníkářství.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jindřichův Hradec
384 363 546
info@jh.cz
jh.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Rozhledny
  • Výlety
  • pro dva
  • Kopce a vrchy
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.