Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Čejkovice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10

Každý, kdo má rád vůni bylinek, musí zajet na jižní Moravu do Čejkovic u Hodonína. Bylinkový ráj pod taktovkou firmy Sonnentor, který tu objevíte, nadchne, poučí a možná i inspiruje k pěstování.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. srpna 2020

V zahradě sv. Hildegardy je blaze

Při procházce zahradou, kde se pěstuje řada rostlin, se dozvíte, že pěstitelé se nechali inspirovat středověkou abatyší sv. Hildegardou. Již ve své době prosazovala zdravý způsob života s bylinkami v klášteře v Ebingenu, který založila. A byla vizionářkou, kterou se zdejší milovníci bylinek snaží následovat. Pěstují tu nejen bylinky, které měla abatyše ráda. Třeba pelyněk, mateřídoušku, levanduli, dobromysl, šalvěj, yzop a další. S vůněmi se ponoříte do zahrady aromaterapeutické, či okrasné s odpočinkovou zónou nebo zavítáte do dětského naučného koutku. A hodně ze všeho i ochutnáte.

Vyhlídkové místo dopřeje pohled do krajiny

V areálu můžete vystoupat na Vyhlídku na výsluní. Je instalována ve výšce 245 m n.m. Pokochejte se pěknými místy Čejkovic a jejich okolím. Dohlédnete na nejvyšší vrch Pavlovských vrchů Děvín. Uvidíte Chřiby, Bílé Karpaty, Velkou Javořinu, Velký Lopeník. Za pěkného počasí jsou vidět Alpy nebo Malé Karpaty. Můžete využít i služby fotopointu a odvézt si snímek na památku.

Na střeše je další zahrada

U vyhlídkového místa je k vidění extenzivní střešní zahrada pro medonosné včelky. Je osázena sukulenty - rozchodníkem a netřeskem. Zadržuje srážkovou vodu a ochlazuje skladové prostory.

Tipy na ubytování

Upozornění

 • po chodníčcích zahrady sv. Hildegardy mohou jezdit po zahradě i vozíčkáři a rodiny s kočárky
 • v areálu jsou uzamykatelné stojany na kola

Občerstvíte se tu dosytosti. Navštivte čajový salon s kavárnou a cukrárnou

V okrasné zahradě je bezbariérové posezení, ve kterém je samoobslužný zdroj pitné vody formou konviček. V areálu však najdete hlavně cukrárnu, kavárnu i čajovnu. Na slunečním čajovém baru můžete vyzkoušet některý ze široké škály čajů. Určitě vás nalákají originální zákusky, zmrzlina ze sezonního ovoce, nebo třeba limonády z biosirupů. Podají vám tu i výbornou kávu z kávových třešní vypěstovaných ve stínu deštných pralesů Nikaraguy.

Kavárna je spojena s obchodem

V obchodě si zakoupíte všemožné bylinky, čaje a další dobroty do vaší domácnosti. 

Zábava pro děti

Za poznáním a zábavou do naučného koutku
Součástí zahrady sv. Hildegardy je naučný koutek. Můžete si v něm s dětmi třeba zahrát pexeso, projít si bosi nášlapnou stezkou. Zábavnou formou se děti naučí ledacos o přírodě i bylinkách samotných. Mohou dokonce usednout za volant traktorku a zalévat bylinky. Koutek je rozdělen do několika zahrad. Najdete zahradu bylinných koupelí, zahradu koření, zahradu čajů Zase dobře, v zahradě Raráškově děti ochutnají drobné sezonní ovoce.

Zážitkové exkurze zahradou i firmou

Zážitková exkurze po celém areálu firmy Sonnentor rozhodně stojí za pozornost. Přiblíží vám cestu, která vede od biopěstitelů dlouhou cestou například až po čajový nálevový sáček. Seznámíte se s pěstováním bylinek a koření v ekologicky čistých podmínkách. Prohlédnete si prostory firmy, včetně toho, jak se skladují bioprodukty. S odborným výkladem projdete bylinkovou zahradu i prostory, které vás zaujmou. Na exkurzi se přihlaste. Aktuálně sledujte, jak se vyvíjí situace kolem Covidu – 19. Roušky jsou zde například v srpnu 2020 přikázanou nezbytností.  

Parkování 

Auto můžete zaparkovat na parkovišti Templářská v Čejkovicích. U areálu Sonnentor se dá také zaparkovat, ale počet míst je velmi omezený.

Vlakem do ráje

Do bylinkového ráje se můžete vydat i vlakem. Nejbližší vlaková stanice se nachází v Čejči. Z nádraží do ráje vás zavede 6,7 km dlouhá červená trasa. Z bylinkového ráje můžete pokračovat přes Vrbci a rozhlednu na Vinohrady do Kobylí, kde nastoupíte na vlak zpět domů. Celková délka trasy: 15 km Trasa na mapě

Přístupnost

Z parkoviště se pěšky vydáte po Cestě T. G. Masaryka, zhruba po 200 metrech odbočíte doprava do ulice Příhon. K areálu dojdete po necelých 400 metrech. 

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Příhon 943
Čejkovice 69615
+420 702 056 505
BylinkovyRaj@sonnetor.cz

Štítky

 • Zábavné
 • Kavárny
 • Doporučujeme
 • na kávu či čaj
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Čajovny
 • Gastronomické
 • romantické cestování
 • Naučné
 • amazing places
 • pro dva
 • Zdravá výživa
 • se psem
 • pro seniory
 • když prší
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.