Zámek Bělá pod Bezdězem

Bělá pod Bezdězem, Máchův kraj, Českolipsko - Jizerské hory
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Zámek v Bělé pod Bezdězem v českolipském okrese býval kdysi tvrzí, postupně přebudovanou v zámek v renesanční a dále barokní podobě, která mu již zůstala. Z časů jeho renesanční podoby pochází chlouba, kterou můžete obdivovat i dnes – unikátní nádherné malované kazetové stropy.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. března 2020

Když zámek býval školou…

Zámek má půdorys nepravidelného pětiúhelníku a jeho dominantou je přes třicet metrů vysoká věž. Za dobu své existence měl mnohé využití. Sloužíval jako honosné sídlo, textilní manufaktura pro nezaopatřené děti a lidi bez domova, jako lesnická škola a také zde byly a stále jsou i byty. V době, kdy v zámku byla umístěna lesnická škola, zde mimo jiné působil Dr. Emanuel Purkyně a založil při ní botanickou zahradu.

Muzeum v nádherných zámeckých prostorách

Dnes v jeho prvním patře sídlí pobočka Okresního muzea Mladá Boleslav. Prohlédnout si můžete tu část interiérů, ve kterých se nachází muzejní expozice a kde spatříte zmiňované nádherné renesanční stropy. Stálá expozice, nazvaná „Historie Podbezdězí“ vás seznámí s dějinami regionu od pravěku do 19. století. K vidění jsou např. archeologické nálezy z Lobče či Skalky, dokládající přítomnost člověka střední doby kamenné v tomto regionu, předměty a památky související s kulturou doby bronzové, či třeba připomínky keltského osídlení a prvních slovanských kmenů. Seznámíte se s obdobím středověkých dějin Bělé pod Bezdězem, obdobím třicetileté války i dobou baroka. Kromě stálé expozice slouží vybrané sály v prostorách zámku ke konání krátkodobých výstav, zejména výtvarných a tématických.

I takovéto krásné historické hodiny si můžete prohlédnout        foto: mkzbela.cz

Občerstvení

Pro prohlídce zámku můžete zamířit na Masarykovo náměstí do restaurace U Radnice nebo U Sluníčka, milovníkům asijské kuchyně je určen Asia Restaurant QAH1.

Tipy na ubytování

Poloha na mapě

Tip na výlet

Město Bělá přímo vybízí k návštěvě hradu Bezděz. Dokonce se traduje, že odtud vede na hrad tajná podzemní chodba. Hrad je vzdálen jen asi pouhých 5 km. Vydat se můžete také k Máchovu jezeru a užít si okružní plavbu na palubě lodi. Loď pluje oběma směry po trase Doksy – Březňák – Borný – Šroubený – Staré Splavy – Staré Splavy-pláž – hotel Port – Doksy.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 1
Bělá pod Bezdězem 29421
+420 313 034 288
+420 736 162 787
ic@mkzbela.cz
www.mkzbela.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Českolipsko - Jizerské hory

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.