Památník Karla Hynka Máchy - Máchova světnička

Litoměřice, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: Oblastní muzeum v Litoměřicích

Litoměřický dům Na Vikárce připomíná básníka Karla Hynka Máchu. Navštivte světničku, ve které žil a kde také v roce 1836 ve věku 26 let zemřel.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

Světnička bývala domovem autora proslulé básně Máj

Na domě je umístěna pamětní deska s textem „V tomto domě žil a 6. listopadu 1836 zemřel básník Karel Hynek Mácha“. Připomíná domov autora proslulé básně Máj. V expozici nacházející se v Máchově světničce uvidíte ukázky básníkovy tvorby, řadu zajímavých textů, informace o hledání básníkovy podoby, jeho bustu, vidět můžete dokonce i sádrový odlitek Máchovy lebky a fragment jeho rakve. 

foto: Oblastní muzeum v Litoměřicích

Kudy kdysi vedly básníkovy kroky

Vydejte se do města a poznejte místa, kudy v minulosti často vedly kroky mladého umělce, který se nesmazatelně zapsal do dějin literatury. Při procházce Litoměřicemi můžete navštívit také zdejší vyhlášené historické sklepy, kostel Všech svatých, oblastní muzeum, katedrálu sv. Štěpána a rovněž si město můžete prohlédnout z výšky z domu Kalich s vyhlídkovou věží. Zajímavý je i gotický hrad s expozicí vinařství, který se nalézá v historickém centru.

foto: Oblastní muzeum v Litoměřicích

Kudy k Máchově světničce?

Od Mírového náměstí po Máchových schodech, poté se můžete dát vlevo i vpravo a dojdete do ul. Horní Dubina, první vpravo je pak ul. Máchova. Na rohu se nachází vinárna Vikárka. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vydejte se na severní okraj města, kde se nachází Mostná hora, lidově nazývaná Mostka, s rozhlednou. I přes svou nevelkou výšku (272 m n. m.) nabízí hezký výhled na České středohoří, úrodné Polabí, horu Říp a mnohé další. Nahoru k vyhlídkové plošině vede 96 schodů.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Máchova 177
Litoměřice 41201
+420 775 868 539
info@muzeumlitomerice.cz
www.muzeumlitomerice.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro dva
  • když prší
  • Muzea
  • Výlety
  • pro seniory
  • Kultura
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.