Muzeum zkamenělý les Louny

Louny, České Středohoří a Žatecko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Lounské muzeum zkamenělého lesa se rozprostírá v prostorách krásné staré obranné bašty, která je součástí městské opevnění a v minulosti plnila roli bašty dělové. Ukrývá jedinečnou sbírku zaměřenou na zkamenělé rostliny.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. prosince 2020

20 milionů let staří „mladíci“ a o 330 milionů let starší kmeti

V muzeu, jehož sbírka se datuje od roku 1962, jsou vystavené opravdové unikáty. Nachází se zde exponáty od dob prvohor až po třetihory a celkem jich tu můžete spatřit asi 300 kusů. Těm nejmladším je 20 milionů let, nejstarší pochází z doby 350 milionů let. Dovedete si takový časový úsek vůbec představit? 

foto: barokni-spital.cz

Ve sbírce jsou zkamenělé stromy i jejich listy a plody

Ve sbírce muzea jsou zkamenělé stromy, listy i plody pradávných stromů, spatřit lze řezy zkamenělým dřevem, na němž jsou dodnes patrné letokruhy. Exponáty jsou opatřené informační cedulí, která prozrazuje jeho název a odhadované stáří v řádu milionů let. Expozice je umístěna ve dvou patrech. V přízemí se nachází mohutné zkamenělé kmeny, z nichž některé jsou opravdovými kolosy. První patro zaujímají většinou menší exponáty. Prostory prastaré bašty jen podtrhují zajímavost zkamenělých velikánů a rostlin, které vyrůstaly v době pro nás téměř nepředstavitelné.

foto: barokni-spital.cz

Kde se občerstvit

V Lounech je několik restaurací, kde se můžete dobře najíst.

V muzeu je možné zakoupit informační materiály, pohlednice a upomínkové předměty.

Tipy na ubytování

Kudy k muzeu v Lounech a parkování

Muzeum se nachází v areálu minigolfu na Sladovnické ulici ve starodávné obranné baště. Je zde i parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Vyšlápněte si z Loun k vrchu Raná (asi 5 km), který je rájem bezmotorového létání. Odtud je to asi 3 km v rozhledně Stříbrník. Z Loun se můžete vydat také na trasu dlouho něco přes 6 km, která vás zavede do obce Březno, kde se nalézá archeologický skanzen.

Základní údaje

Provozní doba

celoročně
po předchozí domluvě

Kontaktní údaje

Žižkova 274
Louny 44001
+420 603 232 044
www.barokni-spital.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Tipy na zážitky v okolí

Tipy co podniknout v regionu České Středohoří a Žatecko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.