Zřícenina hradu Rokštejn

Brtnice, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10
Autor fotky: Pavel Vlach CC BY-SA 4.0

Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na Vysočině nedaleko obce Brtnice na ostrohu, který oblévá říčka Brtnice. Romantické místo ležící jihovýchodně pod Jihlavou, je oblíbeným cílem turistů.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Zřícenina hradu se tyčí nad údolím říčky Brtnice

Lokalita, ve které se poměrně rozlehlá zřícenina nachází, je vzdálena 1 km od soutoku říčky Brtnice s řekou Jihlavou. Z pozůstatků bývalého hradu vytušíte, že šlo o dvouprostorovou obytnou budovu. Byla obehnána příkopem a hradem. Někdejší gotický hrad byl přestavěn, z původní stavby zůstala hranolovitá věž. Protože měl být Rokštejn zatopen kvůli plánované přehradě, podrobil se rozsáhlým archeologickým průzkumům. K výstavbě přehrady nakonec nedošlo, nálezy zůstaly. Byla tu například objevena kostra novorozence. V drobnější věži s bránou zase archeologové našli největší sbírku kostěných hracích kostek ve střední Evropě. Dokazuje, že se na Rokštejnu hrály vrchcáby. Koncem 15. století hrad dobyl Matyáš Korvín. Pak už hrad jen pustl.

foto: Pavel Vlach

Údolí Brtnice je přírodní rezervací

Krajina kolem říčky Brtnice, která se vlévá do řeky Jihlavy, je okouzlující. Ne nadarmo je přírodní rezervací. Část své cesty na zříceninu půjdete tímto údolím. Řeka meandruje, na některých místech do vody vstupují skalní útvary. Kolem řeky vznikaly už za první republiky trampské osady. Určitě oceníte pěknou procházku. V létě pěšky, v zimě třeba na běžkách. Pokud byste chtěli z Rokštejna podél říčky pokrčovat dál, půjdete po modře značené turistické stezce až do Brtnice. Celkem je údolí dlouhé přibližně 8 km.

foto: Pavel Vlach

Upozornění

Pokud zvolíte cestu po modré značce údolím říčky až do Brtnice, měli byste vědět, že na trase je poničená lávka a vodu je třeba přebrodit. Rozhodně se tato trasa nehodí pro cyklisty nebo rodiny s dětmi.

Občerstvení

Občerstvení si na výlet tentokrát rozhodně vezměte s sebou. Po návratu do Luky nad Jihlavou můžete využít služeb místních podniků. Například Hostinec U Procházků na Náměstí 9. května.

Parkování a železniční stanice

Na tomto výletu uděláte nejlépe, když zkombinujete dopravu. Auto můžete nechat na parkovišti ve skiareálu v Luce nad Jihlavou. Hned v sousedství je železniční stanice, nastoupíte do vlaku a pojedete přes Bítčovice do železniční stanice Přímělkov. Z ní půjdete ke zřícenině pěšky.

Jak na hrad

Ze železniční stanice Přímělkov se vydáte po zeleně značené turistické trase 3 km do cíle. Čeká vás cesta krásným údolím říčky Brtnice. Cestou budete míjet i pozůstatky zříceniny hrádku Přímělkov ze 13. století. Za ní narazíte na studánku s pitnou vodou. Místu dodávají hezkou atmosféru hrnečky, pověšené na upraveném bývalém stromu. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet 

V Luce nad Jihlavou mají pěkné lokální muzeum
Městys Luka nad Jihlavou má sice zámek, ale je pro veřejnost nepřístupný. Můžete však zavítat do malého lokálního muzea. Uvidíte v něm obyčejné věci z domácností a hospodářství , které se používaly v dobách našich předků přibližně před sto lety. Nyní jsou už nepotřebné a upadly v zapomnění. Jejich funkčnost si tedy můžete oživit. K dispozici jsou i historické fotografie a dokumenty, které se týkají městyse. Pořádají se zde výstavy k různým aktuálním příležitostem. Muzeum najdete v centru obce pod místním kostelem.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.