Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem
Čechy pod Kosířem, Haná, Střední Morava a Jeseníky

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10
Autor fotky: historickekocary.cz

V Čechách pod Kosířem je od roku 2009 otevřeno Muzeum historických kočárů. Ačkoliv u nás není jedinou expozicí svého druhu, je největší u nás i ve střední Evropě.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. září 2020

Velikost sbírky exponátů v Muzeum kočárů je ojedinělá

Uvidíte zde více než 50 kočárů a saní, mezi nimi i největší sbírku smutečních kočárů včetně největšího své doby. Vedle kočárů je zde sbírka předmětů, bez kterých by tento historický dopravní prostředek mohl fungovat jen těžko – kočárových luceren. Obdivuhodné jsou zdobné biskupské kočáry a saně. Většinou vnímáme jen jejich pohádkovou krásu a v dnešní době, kdy se během několika hodin můžeme ocitnout na jiném kontinentu, si jen těžko umíme představit, o jak náročné a často velmi zdlouhavé cestování se jednalo. A to i pro ty, bez nichž by to nebylo vůbec možné – pro koně. Dlouhé cesty je vyčerpávaly a museli být přepřaháni. Masivní konstrukce kočárů jim jejich práci rozhodně neulehčovala.

foto: historickekocary.cz

Kočárům navrací jejich krásu šikovné lidské ruce

Kromě zrestaurovaných kočárů, které vypadají jako by si sem odskočily z pohádky, můžete vidět i exempláře v původním stavu. O to, aby časem získali svou prapůvodní podobu, se stará restaurátorská dílna, kterou si můžete během exkurze také prohlédnout. Většinou by ztracenou krásu kočárům nebylo možné navrátit bez dokumentů a podrobných plánů. A tak se můžete seznámit ve zdejší galerii i s množstvím těchto a podobných tiskovin.

Pro skupiny je připraven odborný výklad a poznávání historie kočárů je doplněna o zvukovou, světelnou a filmovou projekci.

foto: historickekocary.cz

Kočáry nejsou jen vystavenými kousky bez života

Muzeum není místem, kde návštěvník vidí exponáty, které jsou oprašovány, jen z uctivé vzdálenosti. Zdejší kočáry žijí a panuje tu snaha maximálně přiblížit ducha doby, kdy byly tím nejlepším dopravním prostředkem na cestách. Proto pracovníci muzea připravují řadu zajímavých akcí, ať přímo v místě expozice, nebo v okolních obcích. A protože Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem přijalo i pozvání na akce „Noc kostelů“, bez ohledu na nepřízeň počasí tuto akci doprovodí i některé z exponátů.

historickekocary.cz

Pro rodiny s dětmi

U muzea je pro děti přichystané venkovní dětské hřiště.

Občerstvení

Na kávu si můžete zajít do kavárny V Parku v nedalekém zámku (400 metrů). Další možnost je kiosek U Hraběnky (700 metrů).

Parkování

Zaparkovat můžete 100 metrů od muzea na veřejném parkovišti

Poloha na mapě

Kam dále z muzea? 

Po prohlídce muzea nezapomeňte navštívit nádherný zámek Čechy, který se nachází 100 metrů od muzea. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak i expozici rodinného tandemu Jana a Zdeňka Svěrákových. Pokud se chcete projí můžete zavítat po žluté turistické trase na rozhlednu Kosíř, která se nachází 2,5 km od muzea.

Základní údaje

Kontaktní údaje

náměstí Svobody 377
Čechy pod Kosířem
+420 608 610 324
+420 702 154 327
vaclav.obr@seznam.cz
http://historickekocary.cz

Štítky

 • Naučné
 • Muzea
 • Romantické cestování
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pro dva
 • Galerie
 • Pro seniory
 • Technická muzea
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Regionální výrobky
 • Pro vozíčkáře
 • Historické
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10