Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem

Čechy pod Kosířem, Haná, Střední Morava a Jeseníky
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: historickekocary.cz

V Čechách pod Kosířem je od roku 2009 otevřeno Muzeum historických kočárů. Ačkoliv u nás není jedinou expozicí svého druhu, je největší u nás i ve střední Evropě.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. září 2020

Velikost sbírky exponátů v Muzeum kočárů je ojedinělá

Uvidíte zde více než 50 kočárů a saní, mezi nimi i největší sbírku smutečních kočárů včetně největšího své doby. Vedle kočárů je zde sbírka předmětů, bez kterých by tento historický dopravní prostředek mohl fungovat jen těžko – kočárových luceren. Obdivuhodné jsou zdobné biskupské kočáry a saně. Většinou vnímáme jen jejich pohádkovou krásu a v dnešní době, kdy se během několika hodin můžeme ocitnout na jiném kontinentu, si jen těžko umíme představit, o jak náročné a často velmi zdlouhavé cestování se jednalo. A to i pro ty, bez nichž by to nebylo vůbec možné – pro koně. Dlouhé cesty je vyčerpávaly a museli být přepřaháni. Masivní konstrukce kočárů jim jejich práci rozhodně neulehčovala.

foto: historickekocary.cz

Kočárům navrací jejich krásu šikovné lidské ruce

Kromě zrestaurovaných kočárů, které vypadají jako by si sem odskočily z pohádky, můžete vidět i exempláře v původním stavu. O to, aby časem získali svou prapůvodní podobu, se stará restaurátorská dílna, kterou si můžete během exkurze také prohlédnout. Většinou by ztracenou krásu kočárům nebylo možné navrátit bez dokumentů a podrobných plánů. A tak se můžete seznámit ve zdejší galerii i s množstvím těchto a podobných tiskovin.

Pro skupiny je připraven odborný výklad a poznávání historie kočárů je doplněna o zvukovou, světelnou a filmovou projekci.

foto: historickekocary.cz

Kočáry nejsou jen vystavenými kousky bez života

Muzeum není místem, kde návštěvník vidí exponáty, které jsou oprašovány, jen z uctivé vzdálenosti. Zdejší kočáry žijí a panuje tu snaha maximálně přiblížit ducha doby, kdy byly tím nejlepším dopravním prostředkem na cestách. Proto pracovníci muzea připravují řadu zajímavých akcí, ať přímo v místě expozice, nebo v okolních obcích. A protože Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem přijalo i pozvání na akce „Noc kostelů“, bez ohledu na nepřízeň počasí tuto akci doprovodí i některé z exponátů.

historickekocary.cz

Pro rodiny s dětmi

U muzea je pro děti přichystané venkovní dětské hřiště.

Občerstvení

Na kávu si můžete zajít do kavárny V Parku v nedalekém zámku (400 metrů). Další možnost je kiosek U Hraběnky (700 metrů).

Parkování

Zaparkovat můžete 100 metrů od muzea na veřejném parkovišti

Poloha na mapě

Kam dále z muzea? 

Po prohlídce muzea nezapomeňte navštívit nádherný zámek Čechy, který se nachází 100 metrů od muzea. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak i expozici rodinného tandemu Jana a Zdeňka Svěrákových. 

Hezký tip na výlet a navíc vlakem

Vystupte v železniční stanici Čelechovice na Hané. Odtud se vydejte po žluté trase směrem Čechy pod Kosířem. Cesta Vás povede po Naučné stezce Velký Kosíř přes stejnojmennou rozhlednu Velký Kosíř. Z rozhledny  dojdete do obce Čechy pod Kosířem, kde navštivte výše zmíněné muzeum a nádherný zámek Čechy. V obci se také můžete občerstvit. Po prohlídce se vydáte zpět na vlak po žluté trase Naučné stezky přes přírodní rezervaci Andělova zmola. Délka trasy: 13,7 km. Převýšení: 265 metrů

 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více